Atak na ambasadora, przełom ws. KPO. Rysunkowe podsumowanie tygodnia DoRzeczy.pl
W ciągu ostatniego tygodnia miało miejsce wiele istotnych wydarzeń. My prezentujemy najważniejsze z nich.
Incydent z rosyjskim ambasadorem
W poniedziałek doszło do ataku na rosyjskiego ambasadora w Polsce. Siergiej Andriejew został oblany czerwoną farbą przed Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Andriejew przybył na to miejsce, aby złożyć kwiaty na grobach czerwonoarmistów z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami w czasie drugiej wojny światowej.
Rząd chce wesprzeć kredytobiorców
We wtorek premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie rządowego programu pomocy dla kredytobiorców. Ma on obejmować m.in. niższą wartość referencyjną oraz możliwość skorzystania z wakacji kredytowych.
– Chcemy szybko przeprowadzić działania, które mają pomóc Polakom w spłacie kredytów hipotecznych. Dzisiaj na Radzie Ministrów zaproponowaliśmy nowe rozwiązania, które zostaną skierowane do kilkudniowych konsultacji – powiedział we wtorek Morawiecki.
Atak na ambasadę
W środę budynek ambasady Polski w Rosji został oblany czerwoną farbą. Według komentatorów, to odpowiedź na poniedziałkowy incydent w Warszawie, gdzie ambasador Rosji został również oblany czerwoną farbą.
Glapiński nadal prezesem NBP
Adam Glapiński został w czwartek wybrany na drugą kadencję na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Za głosowało 234 posłów, przeciwko było 223 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu udziału nie brało troje posłów.
Finlandia chce do NATO
W czwartek prezydent Finlandii Sauli Niinistö i premier tego Sanna Marin wydali wspólnie oświadczenie ws. przystąpienia Finlandii do NATO. Zgodnie z nim, Helsinki będą oficjalnie ubiegały się o członkostwo w Sojuszu. Ostateczna decyzja o ubieganie się o członkostwo w NATO będzie wymagała głosowania w parlamencie. Mówi się, że przeważająca większość posłów zagłosuje za. Według sondaży opublikowanych w państwowych mediach przystąpienie do NATO popiera 75 proc. Finów.
Przełom ws. KPO
W piątek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o przełomie w sprawie negocjacji z Komisją Europejską dotyczących likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy.
– Zarówno zespół ze strony Polski, jak i zespól, który został stworzony przez przewodniczącą KE doszły do porozumienia w zakresie treści kamieni milowych i te zaaprobowane przez obie strony treści kamieni milowych zostały właśnie przekazane do dalszej procedury, już takiej finalnej, formalnej akceptacji przez KE – przekazał rzecznik rządu.
Oznacza to, że należne Polsce środki z unijnego Funduszu Odbudowy powinny zostać odmrożone w ciągu najbliższych tygodni, a być może dni.
TOP 5 portalu DoRzeczy.pl
1. Winnicki: Polacy przyjmują uchodźców, dają broń, a Ukraińcy...
2. Możliwe "wojskowe odblokowanie" Azowstalu? Sztab generalny Ukrainy zabrał głos
3. "Zneutralizować wypowiedzi Kaczyńskiego". Opublikowano notatkę z 2008 r.
4. "Zełenski w oczach Amerykanów jest już trupem"
Zapraszamy do obejrzenia rysunkowego podsumowania tygodnia według Cezarego Krysztopy: