Jest pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio

Jest pierwszy medal dla Polski na paraolimpiadzie w Tokio

Igrzyska Olimpijskie, Tokio 2020
Igrzyska Olimpijskie, Tokio 2020 Źródło: PAP/EPA / Kimimasa Mayama
Marcin Polak ze swoim pilotem Michałem Ładoszem zdobyli brązowy medal w kolarstwie torowym na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio.

Igrzyska paraolimpijskie rozpoczęły się wczoraj, 24 sierpnia. Polska reprezentacja już dzień później zdobyła swój pierwszy medal. Brązowy krążek wywalczyli w kolarstwie torowym Marcin Polak ze swoim pilotem Michałem Ładoszem.

Pierwszy medal

Polacy zdobyli medal na dystansie 4000 metrów. Zacięta walka trwała do samego końca. O brązowym medalu decydowały setne części sekundy, a aby poznać jego zdobywcę trzeba było skorzystać z fotofiniszu. Ostatecznie Polacy wyprzedzili Francuzów o ćwierć sekundy.

twitter

Polska reprezentacja

W poniedziałek 16 sierpnia prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na igrzyska paraolimpijskie polskim reprezentantom.

– Wierzymy w to głęboko, jak mówiliśmy, że wrócicie z bagażem cięższym, niż lecicie w tamtą stronę, że medale będą błyszczały, daj Boże jak najwięcej tych złotych. Mam nadzieję, że będziecie mogli państwo ze łzami w oczach słuchać po swoich sportowych występach i zwycięstwach Mazurka Dąbrowskiego – mówił prezydent podczas uroczystości.

Polska kadra na zawody w Tokio liczy 89 sportowców. Igrzyska będą trwały do 24 sierpnia do 5 września. Obecnie Polska plasuje się wysokiej na 9. pozycji w medalowym rankingu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Paraolimpiada, podobnie jak zakończone niedawno igrzyska olimpijskie, rozgrywana jest przy pustych trybunach. Powodem - jak napisano w komunikacie - jest spodziewany w najbliższych dniach w Tokio szczyt pandemii koronawirusa. Decyzję podjęto po spotkaniu przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego z władzami stolicy Japonii i rządu.