Najgłośniej mówi się o projekcie zakładającym obniżenie uposażeń posłów i senatorów o 20 proc. Projekt to realizacja zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Czytaj też:
Pensje parlamentarzystów w dół. Sejm przegłosował projekt PiS
Specjalnej strefa ekonomiczna
Kolejna przyjęta ustawa zakłada, że cała Polska ma stać się specjalną strefą ekonomiczną.
Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada ustawa, którą uchwalił w czwartek Sejm. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji zakłada zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całej Polski.
To rozwiązanie ma zastąpić dotychczasowy system zwolnień podatkowych, zgodnie z którym ulgi działały w 14 osobnych strefach ekonomicznych. One wszystkie mają zostać teraz scalone w jedną.
Za przyjęciem tych rozwiązań głosowało 274 posłów, przeciw było 133, wstrzymało się 28.
Centralny Port Komunikacyjny
Posłowie przyjęli również ustawę, zgodnie z którą ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Za przyjęciem ustawy głosowało 235 posłów, przeciwko było 190, a od głosu wstrzymało się 4 posłów.
Nowy Port ma powstać blisko trasy wylotowej stolicy przy autostradzie A2, w Stanisławowie, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Placówka ma znajdować się około 40 kilometrów od Warszawy.
Według planów ma to być jedno z największy lotnisk w Europie. Po ukończeniu pierwszego etapu budowy, Port ma obsługiwać do 40 mln pasażerów rocznie. Po ukończeniu budowy, lotnisko ma obsługiwać do 100 mln pasażerów.
Część opozycji krytykowała plany powołania CPK. Maciej Masłowski z Kukiz 15 zwraca uwagę na zawrotne tempo prac. – Chcemy rozmawiać o tej inwestycji, ale nie w takim trybie – mówił poseł. W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Żmijan z PO. Z kolei Andrzej Halicki z Platformy nazwał inwestycję gigantomanią, która zakłada wywłaszczanie ludzi.
Sejm odrzucił poprawki autorstwa PO dotyczące m.in. uprawnień pełnomocnika rządu ds. CPK.