Po co Polsce budżet państwa?! Wystarczy Fundusz Przeciwdziałania COVID-19!
  • Piotr GabryelAutor:Piotr Gabryel

Po co Polsce budżet państwa?! Wystarczy Fundusz Przeciwdziałania COVID-19!

Dodano: 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Źródło:PAP / Bartosz Jankowski
Siłą rzeczy || Jak wiadomo, w Polsce od pewnego czasu obowiązują dwa budżety: ten przygotowywany przez cały rząd, potem przyjmowany przez obie izby parlamentu, czyli przez Sejm i Senat, a na koniec podpisywany przez prezydenta – oraz ten de facto przygotowywany, przyjmowany, a później podpisywany przez premiera Morawieckiego i zarządzany przez niego jednoizbowo, to znaczy – pardon – jednoosobowo.

Tytułem przypomnienia: do 2020 r. w Polsce, podobnie jak w innych nienowocześnie zarządzanych państwach obowiązywał tylko jeden budżet państwa – co roku mozolnie przygotowywany przez rząd, a potem zatwierdzany przez parlament i wreszcie podpisywany przez prezydenta; taki budżet – proszę sobie przypomnieć czy wyobrazić – który, jeśli tylko w ciągu roku pojawiało się zagrożenie przekroczenia przez państwo jakiegokolwiek wydatku, musiał być nowelizowany przez parlament i ponownie podpisywany przez prezydenta.

Na szczęście w 2020 r. premier Morawiecki postanowił zerwać z tą jakże anachroniczną, niedzisiejszą tradycją, która tak mocno i w dodatku całkiem niepotrzebnie absorbowała uwagę i czas tak wielu ludzi: ministrów, posłów, senatorów i wreszcie samego pana

Źródło: DoRzeczy.pl
Czytaj także