Zdaniem sądu, wypowiedź Zelta mieściła się w granicach wolności wypowiedzi oraz prawa do krytyki. Z tego powodu aktor został uniewinniony. Wyrok jest nieprawomocny.
W 2021 r. Zelt opublikował na Facebooku zdjęcie rzecznik SG Anny Michalskiej, które podpisał: "Pani «rzecznik» Straży Granicznej, twarz bestialskich, bandyckich standardów państwa PiS". Później wpis został usunięty. Za swój post aktor stanął przed sądem. Nie przyznał się do zarzucanego mu czynu, którym było znieważenie i zniesławienie rzecznik SG.
W jednym z wywiadów aktor przekonywał, że nie czuje się winny. – Tam nie ma żadnego znieważenia, nie uważam, żebym popełnił jakieś wykroczenie. Powiedziałem, że pani rzecznik jest twarzą tej władzy, która prowadzi barbarzyńską politykę, a moje słowa nie odnosiły się do munduru, ale były moją opinią dotyczącą postawy tej pani wobec mediów i obywateli – twierdził.
Michalska swoją funkcję pełniła od 2021 roku. Z kolei służbę w Straży Granicznej rozpoczęła w 2006 roku. Rok później rozpoczęła pracę w służbach prasowych formacji.
Kryzys na granicy
Na jesieni 2021 roku na granicy z Białorusią doszło do ataku hybrydowego na terytorium Polski. Sytuacja zaostrzyła się 8 listopada, kiedy miała miejsce najpoważniejsza próba wtargnięcia na terytorium Polski. Od tamtej pory polscy funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i żołnierze codziennie odpierali ataki nielegalnych migrantów, których sprowadza na Białoruś reżim Aleksandra Łukaszenki.
Na mocy specustawy na odcinku granicy z Białorusią stanął stalowy płot – zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości. Zapora została wyposażona w elektroniczne systemu wykrywania ruchu, kamery i inne rozwiązania, które pozwalają funkcjonariuszom SG skuteczniej pilnować granicy.
Ze strony polityków ówczesnej opozycji oraz celebrytów posypały się pod adresem strażników granicznych i żołnierzy wulgarne wypowiedzi.
Czytaj też:
Odwołano rzecznik Straży Granicznej. Mocny komentarz Morawieckiego