W internecie pojawiły się nagrania, na których widać uciekających dyplomatów. Jeden z filmów opublikowano na profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej. Wiadomo, że podczas wizytacji grupa znalazła się w pobliżu wojskowego punktu kontrolnego w Jeninie.
Widząc zbliżających się ludzi izraelscy żołnierze oddali strzały w powietrze. Nie odnotowano żadnych poszkodowanych.
Według lokalnych mediów w skład delegacji weszli dyplomaci z Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Hiszpanii, Rosji, Unii Europejskiej, Egiptu, Jordanii, Maroka, Portugalii, Chin, Austrii, Brazylii, Bułgarii, Turcji, Litwy, Polski, Turcji, Japonii, Rumunii, Meksyku, Sri Lanki, Kanady, Indii, Chile i szeregu innych krajów.
Początkowo izraelska armia nie komentowała całego zajścia. Potem jednak wystosowano komunikat, w którym przeproszono za oddanie strzałów. Równocześnie wskazano, że grupa nie podążała uzgodnioną wcześniej trasą.
Według IDF grupa "zboczyła z trasy i weszła na teren, na którym nie miała prawa przebywać”. Stacjonujący tam żołnierze oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, nie powodując żadnych szkód ani obrażeń.
Ataki na Strefę Gazy
W wyniku kwietniowego ataku Izraela na Strefę Gazy, zniszczony został oddział ratunkowy i izba przyjęć jednego ze szpitali.
Hamas w oficjalnym oświadczeniu określił atak jako "ohydną zbrodnię". "Izraelcelowo zniszczył i wyłączył z użytku 34 szpitale w ramach systematycznego planu demontażu tego, co pozostało z sektora opieki zdrowotnej w strefie Gazy" – przekonuje Hamas.
W 2023 roku w wyniku ataku na szpital śmierć poniosło kilkuset Palestyńczyków. Izrael nie przyznał się do zbrodni i oskarżył palestyńskich wojowników o nieudane wystrzelenie rakiety.
Z kolei w połowie marca br. żołnierze Izraela ostrzelali konwój oznakowanych karetek. W ataku izraelskiej armii z 23 marca w Rafah na południu Strefy Gazy zginęło piętnastu palestyńskich ratowników, sanitariuszy i pracowników organizacji pomocowych, wśród nich – co najmniej jeden pracownik ONZ. Ciała zostały pochowane w masowym grobie.
Czytaj też:
Gaza: Przedstawiciele Kościoła skarżą się na kryzys humanitarny i głód