Dla chrześcijan nie ma świętszego miejsca do upamiętnienia Wielkanocy niż Stare Miasto w Jerozolimie – miejsce, w którym, jak wierzą, Jezus Chrystus został ukrzyżowany, pochowany i zmartwychwstał.
Przez pokolenia dziesiątki tysięcy palestyńskich chrześcijan mieszkających w okupowanych przez Izrael wioskach i miastach na Zachodnim Brzegu, takich jak Ramallah, Betlejem i Taybeh, podróżowało do Starego Miasta w Jerozolimie w okresie Wielkanocy, aby wziąć udział w modlitwach i procesjach.
Zezwolenie na wjazd do Jerozolimy
Jednak stulecia tradycji zostały zerwane przez coraz bardziej drakońską kontrolę Izraela nad ruchem palestyńskim – co oznacza, że każdy Palestyńczyk na Zachodnim Brzegu mieszkający poza Jerozolimą musi uzyskać zezwolenie wojskowe, jeśli chce wejść do miasta. Przez lata chrześcijanie na terytoriach palestyńskich regularnie otrzymywali pozwolenia na odwiedzanie Jerozolimy w okolicach Wielkanocy, ale odkąd 7 października 2023 r. wybuchła wojna z Hamasem, uzyskanie ich stało się prawie niemożliwe.
W te Święta Wielkanocne rząd izraelski ogłosił, że wydał 6000 pozwoleń, chociaż na Zachodnim Brzegu poza Wschodnią Jerozolimą mieszka 50 000 chrześcijan – głównie katolików lub prawosławnych. W rzeczywistości wydano ich zaledwie 4000 i często tylko kilku członkom każdej rodziny, która złożyła wniosek.
Zezwolenia są ważne tylko przez tydzień i nie pozwalają palestyńskim pielgrzymom na nocleg w Jerozolimie, co oznacza, że muszą odbywać wyczerpującą podróż powrotną na Zachodni Brzeg autobusem lub taksówką, przekraczając wiele punktów kontrolnych armii izraelskiej, co ogranicza udział w uroczystościach.
Nieliczni, którym udało się dotrzeć do Starego Miasta, spotykali się w ostatnich latach ze zwiększoną brutalnością policji. W kwietniu 2023 r. palestyńscy chrześcijańscy wierni i zagranicznymi pielgrzymi zostali pobici przez izraelskich funkcjonariszy, gdy próbowali dotrzeć do Bazyliki Grobu Pańskiego.
Choć ograniczenia te uzasadnia się względami bezpieczeństwa, wielu chrześcijan uważa je za kolejny sposób, w jaki państwo Izrael narzuca swoją dominację.
Żydowski ultranacjonalizm w Izraelu
Mimo całego biblijnego znaczenia Stare Miasto w Jerozolimie stało się coraz bardziej niebezpieczne dla wszystkich chrześcijan, nie tylko tych pochodzenia arabskiego. Od czasu wzrostu żydowskiego ultranacjonalizmu w Izraelu i wyboru najbardziej prawicowego rządu w historii kraju, ekstremistyczne i osadnicze ruchy żydowskie – które chcą rościć sobie prawo do całego Izraela i terytoriów kontrolowanych przez Palestyńczyków jako państwa wyłącznie dla Żydów – zostały ośmielone w swoich działaniach przeciwko zarówno chrześcijanom, jak i muzułmanom.
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl