Polski skoczek z brązowym medalem mistrzostw świata

Polski skoczek z brązowym medalem mistrzostw świata

Dawid Kubacki z brązem mistrzostw świata
Dawid Kubacki z brązem mistrzostw świata Źródło:PAP / Grzegorz Momot
Dawid Kubacki zdobył brązowy medal mistrzostw świata w skokach narciarskich. Drugi z Polaków – Kamil Stoch został sklasyfikowany na czwartym miejscu.

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbywają się w słoweńskiej Planicy. W konkursie skoków na dużej skoczni w gronie faworytów do medalu wymienianych było aż trzech "Biało-Czerwonych" – Dawid Kubacki, Kamil Stoch, a także Piotr Żyła, który wywalczył złoto w zawodach na obiekcie normalnym.

Jak relacjonuje portal tvpsport.pl, piątkowa rywalizacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem kibiców skoków narciarskich. Pod skocznią Bloudkova Velikanka zgromadziło się między innymi wielu Polaków.

Polak z medalem!

Pierwsza seria konkursowa nie toczyła się w całkowicie sprawiedliwych warunkach pogodowych – wiatr wiał niemal wyłącznie z tyłu skoczni, ale z różną prędkością. W takiej sytuacji najlepiej poradzili sobie Japończyk Ryoyu Kobayashi (135 metrów) oraz Słoweniec Timi Zajc (137,5 metra). Na tym etapie zawodów trzeci był Norweg Halvor Egner Granerud (131 metrów). W grze o medal pozostawał także czwarty po pierwszej serii Dawid Kubacki (129 metrów).

Ostatecznie konkurs wygrał reprezentant gospodarzy – Timi Zajc, który skoczył w drugiej serii 137 metrów. Jest to tym samym drugie złoto dla Słowenii w konkursie indywidualnym mistrzostw świata w historii (pierwszy był Rok Benkovic w 2005 roku). Ryoyu Kobayashi, który w drugiej części zawodów skakał w bardzo trudnych warunkach wietrznych, zajął drugie miejsce (129,5 metra w finale). Dawid Kubacki tym razem osiągnął 135 metrów i po raz pierwszy w karierze zagwarantował sobie medal mistrzowskiej imprezy na dużej skoczni. Kamil Stoch ukończył rywalizację na czwartej pozycji. Trzykrotnemu mistrzowi olimpijskiego do podium zabrakło jedynie 4,1 pkt. Piotr Żyła był zaś 9., a czwarty z "Biało-Czerwonych" – Aleksander Zniszczoł – 23.

Przypomnijmy, że w ostatnią sobotę złoty medal MŚ na skoczni normalnej zdobył Piotr Żyła, broniąc tytułu, który wywalczył dwa lata wcześniej w niemieckim Oberstdorfie.

Natomiast w najbliższą sobotę w Planicy odbędzie się rywalizacja drużynowa. Kadra Polski jest typowana przez ekspertów do medalu.

Źródło: tvpsport.pl