Unia Europejska chce zmobilizować łącznie 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję w Europie, z czego 150 mld euro zostało zadeklarowane przez sektor prywatny w ramach inicjatywy European AI Champions, a 50 mld euro będzie dostępne dzięki unijnej inicjatywie Invest AI – przekazała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
– Moc obliczeniowa wymaga natychmiastowego znacznego kapitału finansowego, zarówno publicznego, jak i prywatnego. W tym kontekście z zadowoleniem przyjmuję inicjatywę European AI Champions, w ramach której dostawcy, inwestorzy i przemysł zobowiązali się do przekazania 150 mld euro. A dziś mogę ogłosić, że dzięki naszej inicjatywie Invest AI możemy zwiększyć tę kwotę o 50 mld euro. W ten sposób chcemy zmobilizować łącznie 200 mld euro na inwestycje w sztuczną inteligencję w Europie. Skupimy się na zastosowaniach przemysłowych i krytycznych. Będzie to największe na świecie partnerstwo publiczno-prywatne na rzecz rozwoju godnej zaufania sztucznej inteligencji – powiedziała von der Leyen podczas AI Action Summit w Paryżu.
"EU AI Champions Initiative" – prezentowana podczas AI Action Summit – zrzesza ponad 60 europejskich przedsiębiorstw, od startupów po firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, zaangażowanych w ustanowienie Europy światowym liderem w rozwoju i stosowaniu sztucznej inteligencji.
300 mln zł na fundusz Deep Tech. Domański zdradził szczegóły
W poniedziałek minister finansów Andrzej Domański poinformował, że rząd prowadzi prace na 300-milionowym funduszem DeepTech, który będzie inwestował m.in. w bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie kosmiczne, satelity, sztuczną inteligencję oraz tzw. technologie podwójnego zastosowania.
– Pracujemy też nad specjalnym 300-milionowym funduszem DeepTech, który będzie inwestował m.in. w bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie kosmiczne, satelity, sztuczną inteligencję oraz tzw. technologie podwójnego zastosowania. Wspólnie z PFR-em chcemy zdynamizować finansowanie tych obszarów, by więcej przełomowych technologii mogło rozwijać się właśnie w Polsce – powiedział Domański podczas konferencji na GPW "Polska. Rok przełomu".
– Równolegle pracujemy także nad nową strukturą funduszową, która powinna ułatwić inwestowanie na rynkach prywatnych w Polsce oraz nad rozwiązaniami wspierającymi akcelerację i tak zwany venture building – dodał minister.
Czytaj też:
Franciszek: Sztuczna inteligencja ma służyć duchowemu wzrostowi człowieka