Chiny poszerzają swoje wpływy nie tylko w Azji i Europie. W mijającym tygodniu w Pekinie odbyło się forum Chiny-CELAC. CELAC istnieje od 2010 roku i zrzesza obecnie 33 członków. Są to wszystkie kraje Ameryki Południowej, Środkowej, Meksyk oraz państwa karaibskie. Ma stanowić alternatywę wobec Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), w której dominującą rolę odgrywają USA.
Ekspansja Chin w Ameryce Południowej
Xi Jinping obiecał przywódcom politycznym tych państw – w tym prezydentowi Brazylii Luizowi Inacio Luli da Silvie i kolumbijskiemu odpowiednikowi Gustavo Petro – że Chiny zwiększą import z Ameryki Łacińskiej i zachęcą swoje firmy do zwiększania tam inwestycji.
– Chiny i kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów są ważnymi członkami Globalnego Południa. Niepodległość jest naszą chwalebną tradycją, rozwój i ożywienie naszym naturalnym prawem, a uczciwość i sprawiedliwość naszym wspólnym dążeniem – powiedział Xi na inauguracji forum CELAC.
Reuters zwraca uwagę, że w ostatnich latach władze Państwa Środka zintensyfikowały działania mające na celu próbę zastąpienia Stanów Zjednoczonych jako głównego partnera rozwojowego regionu, chociaż globalna inicjatywa infrastrukturalna Xi Jinpinga "Pasa i Szlaku" napotkała poważne trudności w części państw.
Inicjatywa "Pasa i Szlaku" zakłada przede wszystkim chińskie finansowanie projektów infrastrukturalnych (drogi, kolej, porty, energetyka), inwestycje w przemysł i wydobycie surowców, a także kredyty i umowy handlowe.
Uzależnianie kredytem
Analitycy twierdzą, że nowa linia kredytowa, denominowana w juanach, zostanie przyjęta z zadowoleniem w wielu stolicach regionów, choć środki te nie przydadzą się od razu krajom mającym problemy ze spłatą zadłużenia denominowanego w dolarach.
Eric Orlander, współzałożyciel China-Global South Development Project zauważył, że obecnie znacznie więcej tego typu transakcji jest zawieranych w juanach, a nie w dolarach.
Xi ogłosił również, że ruch bezwizowy zostanie wprowadzony w pięciu krajach, nie sprecyzował jednak, których krajów będzie to dotyczyć.
Jak podano w oświadczeniu chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, po ceremonii otwarcia delegaci przyjęli wspólny plan działań obejmujący współpracę do 2027 r.
Pyffel: Na ostro uderzają w doktrynę Monroe USA
"Chiny już na ostro i bez żadnych oporów zwiększają wpływy w Ameryce Łacińskiej, uderzając w doktrynę Monroe, wedle której miała to być wyłączna strefa wpływów USA" – zwrócił uwagę Radosław Pyffel, związany m.in. z Instytutem Sobieskiego analityk i komentator zajmujący się Azją.
"Kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, który staje się częścią inicjatywy Pasa i Szlaku- Kolumbia. Umowa została podpisana po bilateralnych rozmowach po szczycie Chiny-CELAC" – dodał
Ekspert w dziedzinie Chin zwrócił uwagę, że "już 2/3 krajów Ameryki Łacińskiej przystąpiło do chińskiej inicjatywy infrastrukturalnej".
"Xi Jinping zaoferował także "współpracę w walce z terroryzmem i międzynarodową przestępczością zorganizowaną". Co zrobi Trump?" – podsumował swój wpis na X.
Czytaj też:
Umowa handlowa ASEAN-Chiny – największa strefa wolnego handlu na świecie