Nie żyje Ryszard Szurkowski. Miał 75 lat

Palące się znicze. Fot. zdjęcie ilustracyjne
Palące się znicze. Fot. zdjęcie ilustracyjne Źródło:Pixabay
Jak informują media, w poniedziałek w wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii.

Szurkowski był czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Był jednym z najpopularniejszych polskich sportowców, czego wyrazem były wyniki plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca w XX wieku, gdzie zajął drugie miejsce (zwyciężyła Irena Szewińska).

Był dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim oraz czterokrotnym medalistą mistrzostw świata. Dwanaście razy zdobywał tytuł mistrza Polski. Był ponadto posłem na Sejm PRL oraz prezesem Polskiego Związku Kolarskiego.

W 2018 roku Szurkowski uległ poważnemu wypadkowi w trakcie wyścigu weteranów w Kolonii. Podczas gigantycznej kraksy spadł z roweru i uderzył twarzą w asfalt, jadąc z prędkością 40 kilometrów na godzinę. Po tym wydarzeniu były mistrz był sparaliżowany i musiał przejść szereg operacji.