W dawnej stolicy Polski trwa oficjalne zgromadzenie posłów i senatorów. Z okazji uroczystości zaplanowano odczytanie uchwały Sejmu i Senatu w sprawie 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego.
Z tej okazji przemówienie wygłosił premier Donald Tusk.
Tusk o "doktrynie piastowskiej"
Szef rządu mówił o "doktrynie piastowskiej".
– Może dzisiaj warto bez zbędnego patosu ogłosić nową narodową doktrynę – doktrynę piastowską. Doktrynę opartą na sile, nie na złudzeniach, nie tylko na marzeniach, aspiracjach, ale też na sile – powiedział Tusk. – Czym że są w polityce marzenia, aspiracje, plany bez siły? Nikt lepiej tego nie rozumiał niż bohater dzisiejszej uroczystości, Bolesław Chrobry. Niezależność i przynależność oparte na sile – to jest nasza doktryna piastowska i będzie oparta na 3 filarach – mówił lider Koalicji Obywatelskiej.
Jak zapowiedział Tusk, "będziemy mieli najsilniejszą armię w regionie". – Nie mówcie, że to niemożliwe. Tak, nasza armia musi być w stanie odeprzeć każde zagrożenie, czy ze strony wschodu, zachodu, południa, bez znaczenia i jesteśmy gotowi, aby zbudować najsilniejszą armię w tej części świata. Robimy to wspólnymi siłami, niezależnie od poglądów – tłumaczył szef rządu.
Premier zapowiada rozwój gospodarczy i sojusze
W przemówieniu premiera nie zabrakło też obietnic dotyczących gospodarki i sojuszy z innymi państwami.
– Patrząc na to, w jakim tempie się rozwijamy, też bez kompleksów powiem wam, że naprawdę w ciągu kilku lat dogonimy największe gospodarki, taka jak niemiecka, taka jak japońska, bo jesteśmy o krok od tego, tylko musimy mieć w sobie tyle wiary, ile miał Bolesław Chrobry – powiedział Donald Tusk.
– Niedługo podpiszemy traktat z Francją. Budujemy bardzo efektywny sojusz nordycki, zarówno z państwami bałtyckimi, Szwecją, Norwegią, Finlandią i z udziałem Wielkiej Brytanii. Ten format na celu wzmocnienie naszej obrony i bezpośrednio obrony naszej polskiej granicy w związku z zagrożeniem ze wschodu – zapowiedział szef rządu.
Tusk podkreślił, że "musimy być partnerem cenionym przez wszystkich, dlatego, bo będziemy silnym partnerem i mamy unikatowe możliwości". Premier stwierdził, że mało które państwo może powiedzieć o sobie – tak jak Polska – że zbudowało silną pozycję w Unii Europejskiej przy zachowaniu dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi.
– I to jest wspólny dorobek wszystkich tu obecnych. Nie znam nikogo poważnego w polskiej polityce, kto kwestionowałby sens silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej, w NATO i w relacjach z naszymi największymi sojusznikami – zaznaczył premier.
Czytaj też:
Tusk pisze o "marzeniu Kaczyńskiego". "To też jest stawką najbliższych wyborów"Czytaj też:
Pusta obietnica Tuska ws. repolonizacji. "Nic za tym nie pójdzie"
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl