Tusk poinformował w środę, że "rząd Morawieckiego zamówił szczepionki na COVID, których nie odebrał i za które nie zapłacił". "Polska, a więc my wszyscy, będziemy musieli zapłacić za tę skrajną głupotę PiS ponad 6 miliardów kary" – dodał.
W sprawie chodzi o 60 mln szczepionek firmy Pfizer, które zamówiła Polska w czasie pandemii koronawirusa. Ostatecznie jednak ich nie odebrała, ani nie zapłaciła pomimo umowy, podpisanej również przez Komisję Europejską.
Cieszyński: To nie jest kara
Sytuację skomentował na antenie radia RMF FM poseł PiS Janusz Cieszyński.
– Donald Tusk twierdzi, że to jest wyrok sądu – jakaś kara. To nie jest kara, to są środki, które inne kraje zapłaciły, a Polska wytoczyła sprawę Komisji Europejskiej i Pfizerowi – zaznaczył parlamentarzysta.
Cieszyński przypomniał jednocześnie wypowiedzi Tuska z okresu pandemii, gdy ówczesny przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej chwalił pomysł zakupu szczepionek.
Poseł PiS: Dlaczego Tusk mówi o karach?
– Trzeba pamiętać o tym, że umowy z Komisją Europejską i Pfizerem były na zasadzie: bierzesz wszystko, albo nie dostajesz nic. To nie kto inny, jak Donald Tusk w 2024 roku nakazał wycofanie się Polski ze sprawy przeciwko KE w tej sprawie – zauważył poseł Prawa i Sprawiedliwości.
Na uwagę dziennikarza RMF FM, że rząd będzie się odwoływał od wspomnianego orzeczenia, Janusz Cieszyński odpowiedział: "Bardzo dobrze, ale dlaczego w takim razie szczuje i mówi o jakichś karach?".
W marcu 2022 roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wyjaśnił że Polska nie odbierze zamówionych szczepionek ze względu na – jak tłumaczył – "siłę wyższą", jaką jest wojna na Ukrainie. Podkreślił, że Polska poniosła w wyniku konfliktu zbrojnego u sąsiada wysokie koszty, w tym związane z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy i przez to została zmuszona odstąpić od kontraktu z Pfizerem.
Czytaj też:
Polska przegrała w sądzie z Pfizerem. Będzie odwołanieCzytaj też:
Ciężkie powikłania po szczepionkach przeciw COVID-19. Poznano przyczynę?
