Polska w finale mistrzostw Europy! Klątwa przełamana

Polska w finale mistrzostw Europy! Klątwa przełamana

Dodano:
Reprezentacja Polski siatkarzy
Reprezentacja Polski siatkarzy Źródło:PAP/EPA / DOMENICO CIPPITELLI
Reprezentacja Polski awansowała do finału mistrzostw Europy 2023 siatkarzy. W półfinale "Biało-Czerwoni" pokonali w czwartek Słowenię 3:1.

Polscy siatkarze liczyli na przełamanie fatalnej passy w meczach ze Słoweńcami. Ostatnie cztery pucharowe spotkania między tymi drużynami wygrała bowiem reprezentacja Słowenii.

Czwartkowe spotkanie w Rzymie było bardzo wyrównane. W pierwszym secie Polacy uzyskiwali przewagę po świetnych atakach Łukasza Kaczmarka. Jednak zabrakło skuteczności przy serwisach, przez co w decydującym fragmencie górą byli Słoweńcy (25:23). Drugą partię Polska wygrała 25:21. Od startu trzeciego seta trwała zacięta walka. W pewnym momencie kontuzji doznał rozgrywający słoweńskiego zespołu Gregor Ropret. Po jego zejściu z boiska Polacy zaczęli powiększać przewagę i wygrali tę partię 25:20.

W czwartym – i, jak później się okazało, ostatnim – secie Polacy dobrze prezentowali się przede wszystkim w bloku. Mimo nerwowej końcówki, "Biało-Czerwoni" zwyciężyli 25:21 i w całym starciu 3:1.

Polska – Słowenia 3:1

1/2 finału mistrzostw Europy 2023 siatkarzy: Polska – Słowenia 3:1 (23:25, 25:21, 25:20, 25:21)

Skład reprezentacji Polski: Łukasz Kaczmarek, Aleksander Śliwka, Wilfredo Leon, Jakub Kochanowski, Norbert Huber, Marcin Janusz i Paweł Zatorski (libero) oraz Tomasz Fornal i Kamil Semeniuk. Trener: Nikola Grbić.

Skład reprezentacji Słowenii: Tine Urnaut, Jan Kozamernik, Rok Mozic, Klemen Cebulj, Alen Pajenk, Gregor Ropret i Jani Kovacic (libero) oraz Nik Mujanovic i Uros Planinsić. Trener: Gheorghe Cretu.

Polacy zagrają o złoto

Rywalem siatkarskiej reprezentacji Polski w finale mistrzostw Europy 2023 będą Włochy lub Francja. Mecz finałowy turnieju odbędzie się w sobotę, 16 września o godz. 21:00.

W fazie grupowej rozgrywek Polacy pokonali Holandię, Czechy, Macedonię Północną, Czarnogórę i Danię. Natomiast w fazie pucharowej uporali się z Belgią, Serbią oraz Słowenią.

Tytułu mistrza Europy broni reprezentacja Włoch.