Wielki triumf Igi Świątek. Przy okazji pobiła rekord Sereny Williams

Iga Świątek triumfuje w WTA Finals 2023
Iga Świątek triumfuje w WTA Finals 2023 Źródło:PAP/EPA / Alonso Cupul
Iga Świątek wygrała turniej WTA Finals i wróciła na pierwsze miejsce w rankingu WTA. W jednej z ciekawych statystyk, pobiła rekord Sereny Williams.

W finale turnieju WTA Finals w meksykańskim Cancun polska zawodniczka w niecałą godzinę uporała się z Amerykanką Jessicą Pegulą. Mecz trwał dokładnie 59 minut i zakończył się wynikiem 6:1, 6:0.

Iga Świątek wygrała WTA Finals

WTA Finals to wieńczący sezon prestiżowy turniej, w którym rywalizuje osiem najlepszych zawodniczek – pierwsza ósemka rankingu.

Peguła do finału nie przegrała ani jednego seta w związku z czym komentatorzy sportowi zakładali, że zdoła powalczyć ze Świątek. Jak się jednak okazało, Polka całkowicie zdominowała przebieg spotkania. Jej przewaga na korcie była bardzo wyraźna w każdym aspekcie.

W fazie grupowej polska tenisistka pokonała kolejno: Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:6 (7-3), 6:0, Amerykankę Coco Gauff 6:0, 7:5 i Tunezyjkę Ons Jabeur 6:1, 6:2. W półfinale zmierzyła się z liderką rankingu WTA Aryną Sabaleną z Białorusi, wygrywając 6:3, 6:2.

twitter

Pobity rekord Sereny Williams

W całych zawodach Świątek wygrała 62 gemy, przy stracie jedynie 20. W wyniku wygranej powróciła na pozycję 1 w rankingu WTA. Sportowe media zwracają uwagę, że w kontekście gemów, Polka pobiła rekord legendarnej Sereny Williams.

"Od zmiany formatu zmagań w WTA Finals na grę «każdy z każdym» w 2003 roku nikt nie osiągnął tak kapitalnego wyniku. Wydawało się, że w rywalizacji z najlepszymi zawodniczkami danego roku nikt w stawce nie ma szans na tak wielką dominację. Potwierdza to fakt, że dotychczasowy rekord najmniejszej liczby straconych gemów należał do Sereny Williams. Amerykanka w 2012 roku wygrała WTA Finals przegrywając 32 gemy - o 12 więcej niż Świątek" – czytamy na sport.pl.