Kolejny medal w Paryżu. Kapitalny finisz Natalii Kaczmarek

Kolejny medal w Paryżu. Kapitalny finisz Natalii Kaczmarek

Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal na igrzyskach w Paryżu
Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal na igrzyskach w Paryżu Źródło: PAP / Adam Warżawa
Polska biegaczka Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów.

Złoto zdobyła Marileidy Paulino z Dominikany, która poprawiła rekord olimpijski – 48,17. Srebro przypadło dla Salwy Eid Naser z Bahrajnu – 48,53. Natalia Kaczmarek z czasem 48,98 zajęła trzecie miejsce.

Natalia Kaczmarek z brązowym medalem

Finał stał na bardzo wysokim poziomie. Pierwszy raz w historii zdarzyło się, że trzy biegaczki w jednym biegu zeszły poniżej 49 sekund. Co więcej, każda z ośmiu dziewczyn rywalizujących w finale złamała barierę 50 sekund. Ostatnia w biegu była Henriette Jaeger z Norwegii, która uzyskała czas 49,96.

Polska zawodniczka wysunęła się na trzecią pozycję końcówce biegu, wyprzedzając Rhasidat Adeleke.

twitter

26-letnia Natalia Kaczmarek wywalczyła swój trzeci medal olimpijski. Przed trzema laty w Tokio zdobyła złoto w sztafecie mieszanej i srebro w sztafecie 4×400 m. Jest drugą polską lekkoatletką, która zdobyła olimpijski medal w biegu na 400 metrów. W 1976 roku w Montrealu na tym dystansie triumfowała Irena Szewińska.

Dotychczasowe tytuły Polki

Polska zawodniczka błyszczała od początku roku. Pokazała znakomitą dyspozycję podczas zgrupowania w RPA w styczniu, kiedy ustanowiła rekord kraju w biegu na 300 m – 35,52. Poprawiła także rekordy życiowe na 100 m – 11,54 oraz 200 m – 23,05.

W lipcu poprawiła rekord Polski na 48,90, a w olimpijskim w finale zrobiła swój drugi czas w karierze. Taki sam rezultat miała 10 czerwca, gdy triumfowała na mistrzostwach Europy w Rzymie.

Przed rokiem Kaczmarek wywalczyła też srebrny medal mistrzostw świata w Budapeszcie, gdzie triumfowała Marileida Paulino. Reprezentantka Dominikany w stolicy Francji ponownie była najlepsza.

Gratulacje złożyli Polce czołowi politycy, m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.