Gala była pierwszym akcentem obchodzonego w całej Polsce w niedzielę 9 października XVI Dnia Papieskiego. Otwierając sobotnią uroczystość metropolita warszawski - kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił dlaczego na plakacie tegorocznego święta znajdują się wizerunki trzech papieży - Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka oraz hasło: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". - Przeżywamy tegoroczny Dzień Papieski w Roku Miłosierdzia, który ogłosił papież Franciszek, ale tym plakatem chcemy podkreślić kontynuację nauczania Kościoła. Ze wskazaniem na Jana Pawła II w kontekście głoszenia, wypraszania i czynienia miłosierdzia - mówił kard. Nycz.
Laureaci TOTUSA 2016
Podczas gali na Zamku Królewskim, obok s. Zdybickiej, wśród laureatów nagrody Totus 2016 znaleźli się: redakcja tygodnika "Idziemy" w kategorii "TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach”, muzyk Jan Budziaszek za "Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" oraz Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II w kategorii "Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza".
Nie rozwijamy nauczania Jana Pawła II
Prof. s. Zdybicka odbierając nagrodę, podkreślała swoją radość z osobistej znajomości z papieżem Janem Pawłem II. - Był on człowiekiem wielkiej modlitwy. Gdy przyjeżdżał do Warszawy i zatrzymywał się w naszym klasztorze na Wiślanej, mogłam zobaczyć, ile on się modli. To znaczy nie do końca zobaczyłam, bo nie wytrzymałam - opowiadała.
- Muszę powiedzieć, tak trochę z przykrością, że wiele cieszyliśmy się Ojcem Świętym. Jednak współcześnie jego obecność i nauczanie nie są należycie rozwijane - zakończyła s. Zdybicka.
Uwielbieniowe koncerty budzą radość
Jan Budziaszek, wieloletni perkusista zespołu Skaldowie i jeden z organizatorów kilkunastu edycji ewangelizacyjnego koncertu w Rzeszowie pod hasłem: "Jednego Serca, Jednego Ducha", odbierając nagrodę TOTUS 2016 podkreślił: "Moją największą radością jest może nie ten rzeszowski koncert, ale to, że w Polsce już w kilkudziesięciu miastach odbywają się uwielbieniowe koncerty".
Z dedykacją dla wszystkich polskich hospicjów
W imieniu Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II tegoroczną nagrodę TOTUS odebrał prezes - ksiądz Józef Dobosz. Wyróżnienie zadedykował wszystkim pracownikom i wolontariuszom hospicjów w całej Polsce.
- Chcę pozdrowić wspaniałych ludzi, których teraz nie widzimy, ale oni wiele czynią dla ludzi chorych i potrzebujących. Myślę o wszystkich wolontariuszach hospicjów domowych i stacjonarnych, pielęgniarkach i lekarzach, którzy tworzą wielką, wspaniała rodzinę, spiesząc z pomocą drugiemu człowiekowi. Hospicjum to też życie. Życie potrafi być na tym ostatnim etapie wspaniałe, jeśli spotkamy dobrego człowieka. Oby było ich jak najwięcej - powiedział ks. Dobosz.
Zainspirowani Janem Pawłem II
W ostatniej kategorii - TOTUS medialny - nagrodę dla tygodnika "Idziemy" odebrał redaktor naczelny ks. Henryk Zieliński. Podczas swojego krótkiego wystąpienia powiedział: - "Dziękuję kapitule za zauważenie takiego tygodnika, który w swojej pokorze nie miał odwagi, by wpisać, że jest tygodnikiem katolickim, ale nim jesteśmy. Każdym numerem gazety dziękujemy Panu Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. Bez jego słów: "Wstańcie, chodźmy" nie byłoby naszego tytułu - "Idziemy". Dziękuję najważniejszym - naszym czytelnikom, bo bez was nie byłoby tygodnika".
- Niech ten TOTUS będzie nagrodą dla was wszystkich i potwierdzeniem, że wybierając co tydzień tygodnik "Idziemy", dobrze wybieracie - zakończył duchowny.
Nagrody TOTUS zostały wręczone już po raz siedemnasty w historii. Wśród wyróżnionych podczas poprzednich edycji znaleźli się między innymi: ojciec Jan Góra, siostra Anna Bałchan ze Zgromadzenia sióstr Maryi Niepokalanej, prof. Andrzej Zoll, poeta ks. Jan Twardowski, kompozytorzy - Henryk Mikołaj Górecki i Michał Lorenc, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz grupa Arka Noego.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia działa przy Konferencji Episkopatu Polski i pomaga młodzieży z małych miejscowości, z niezamożnych rodzin w kształceniu i edukacji. Funduje stypendia tym, którym warunki nie sprzyjają w zdobyciu odpowiedniego poziomu wykształcenia. Fundacja jest również głównym organizatorem obchodzonego w całej Polsce i środowiskach polonijnych Dnia Papieskiego.
pw/DoRzeczy.pl
fot.materiał własny/pw