Informację o planowanych działaniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał w czwartek rano rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Cenckiewicz na posiedzeniu RBN. Dobrzyński zapowiada czynności ABW
"Pan Sławomir Cenckiewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego nie ma dostępu do informacji niejawnych ze względu na trwające postępowanie sądowoadministracyjne. W związku z tym nie może być dopuszczony w jakimkolwiek trybie (nawet jednorazowej zgody) na posiedzenie, któremu nadano klauzulę niejawności" – napisał w czwartek na platformie X Dobrzyński.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podkreślił, że lekceważenie prawa oraz próby manipulacji absolutnie nie zmienią stanu faktycznego czyli braku ważnego poświadczenia. "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmie w tej sprawie stosowne czynności" – poinformował.
Stanowisko Kancelarii Prezydenta ws. Sławomira Cenckiewicza
Przypomnijmy, że wedle niedawnego oświadczenia rzecznika prezydenta Rafała Leśkiewicza, Kancelaria Prezydenta cały czas stoi na stanowisku, że szef BBN posiada dostęp do informacji niejawnych na mocy art. 152 ust. 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
"Zgodnie z przywołanym przepisem w razie uwzględnienia skargi na akt lub czynność – w tym wypadku na decyzję administracyjną – nie wywołuje ona skutków prawnych do chwili uprawomocnienia się wyroku, chyba że sąd postanowi inaczej. W sprawie ministra Sławomira Cenckiewicza Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę Pana ministra na decyzję SKW i KPRM w zakresie odebrania poświadczenia bezpieczeństwa. Zatem oczywistym jest, że decyzje te nie wywołują skutków prawnych" – napisał rzecznik prezydenta.
Czytaj też:
Nowe informacje ws. Cenckiewicza. Rzecznik prezydenta tłumaczyCzytaj też:
"Chuligański wybryk". Cenckiewicz wydał oświadczenieCzytaj też:
Burza po publikacji ws. Cenckiewicza. Jest pilna decyzja szefa SKW
