W Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin powstaną małe reaktory atomowe w technologii SMR. We wtorek umowa na powstanie tej technologii w Polsce została podpisana przez Zygmunta Solorza oraz Michała Sołowowa.
Elektrownia atomowa w Polsce
Podmiotami zaangażowanymi w budowę reaktorów będą: ZE PAK należący do Zygmunta Solorza, austriacka spółka MS Innovation Impulse GMBH, Synthos, którego właścicielem jest Michał Sołowow, Argumenol Investment Company Limited. Dostawcą technologii będzie GE Hitachi.
Według planów w Pątnowie ma powstać od 4 do 6 reaktorów. Każdy z nich ma mieć moc 300 MW.
"Strony będą co do zasady, finansować działalności SPV, w częściach równych odpowiadających udziałowi w kapitale zakładowym, na każdym etapie działalności SPV, tj. zarówno na etapie prowadzenia, a następnie likwidacji działalności opartej na spalaniu węgla brunatnego, na etapie przygotowania terenu pod proces inwestycyjny, jak i na etapie procesu inwestycyjnego polegającego na budowie jednostek SMR. Strony będą również wspólnie eksploatowały jednostki" – napisano w oświadczeniu.
–Jest oczywiste, że w Polsce produkcja energii elektrycznej z węgla się nie opłaca. W świetle rosnących cen CO2 stała się to działalność ekonomicznie nierentowna – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZE PAK – Piotr Woźny.
Budowa reaktorów jądrowych ma umożliwić spółce odejście od węgla. Plany dotyczące budowy elektrowni atomowej istnieją w spółce już od kilku lat.
Reaktory SMA
Technologia SMA odnosi się do małych reaktorów modułowych. Odznaczają się one znacznie mniejszymi rozmiarami w porównaniu z konwencjonalnymi reaktorami. Mogą być produkowane w fabrykach i transportowane na miejsce instalacji. Są znacznie bezpieczniejsze od tradycyjnych reaktorów oraz pozwalają na zarządzanie elektrownią przy pomocy mniejszej liczebnie załogi.
Czytaj też:
Nowa rola Czarnka. Politycy opozycji w szokuCzytaj też:
Pierwsza elektrownia atomowa. Polska chce zaangażować dwa państwa