Teraz Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Nowelizacja przewiduje zmiany w zakresie funkcjonowania bonu.
Zmiana polega na wydłużeniu terminu obowiązywania programu. Jeśli przepisy zostaną zaakceptowane przez Sejm prawo dokonywania płatności za pomocą bonu, skorzystania z usług hotelarskich czy imprezy turystycznej, zostanie przedłużone do 30 września 2022 roku.
Czym jest bon turystyczny?
W założeniu Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin w związku ze skutkami epidemii COVID-19. Według autorów projektu dopłata do wypoczynku pośrednio ma wspomagać branżę turystyczną.
Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.
Dotychczas ponad 3,1 mln osób aktywowało bon turystyczny na kwotę ponad 2,7 mld złotych. „Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 1,8 mld złotych” – wskazuje portal prawo.pl.
Bon to jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma on unikalny 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze i można go wykorzystać tylko w Polsce.
Czytaj też:
Bon turystyczny dla wszystkich Polaków? "Liczę na przyjęcie sugestii przez rząd"