"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak" – napisał Tusk w czwartek na portalu społecznościowym X.
Najpierw Trzaskowski, potem PiS, teraz Tusk
Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat KO na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o podjęcie prac nad zmianą prawa, aby świadczenia takie jak 800 plus były wypłacane Ukraińcom pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce.
W reakcji na propozycję Trzaskowskiego szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że jego ugrupowanie złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ograniczający program 800 plus tak, aby świadczenie otrzymywali Ukraińcy pracujący i płacący podatki w Polsce.
Ograniczenia "socjalu" dla obywateli Ukrainy przebywających na terytorium Polsce od dawna domagają się rownież posłowie Konfederacji.
800 plus. Komu przysługuje świadczenie na dziecko?
W ramach programu 800 plus rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na osiągane dochody. Program został wprowadzony przez rząd PiS w 2016 r., początkowo jako 500 plus.
Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa świadczenie 800 plus przysługuje także rodzicom ukraińskich dzieci przebywających w Polsce, pod warunkiem realizacji obowiązku szkolnego.
Od tej zasady jest jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Czytaj też:
Głośna propozycja Trzaskowskiego. Ministerstwo: Nie wpłynęły żadne konkrety