Rząd zapoznał się podczas wtorkowego posiedzenia z projektem tzw. ustawy wiatrakowej, zakładającym zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m.
Ostateczne, formalne przyjęcie tych przepisów nastąpi w trybie obiegowym do piątku, o czym poinformował wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rząd debatował nad ustawą wiatrakową
– Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykonało ogromną pracę, ale w toku tej pracy, na ostatnim etapie, pojawiły się jeszcze uwagi zarówno Prokuratorii Generalnej, jak i innych urzędów, które nie biorą udziału bezpośrednio w posiedzeniach Komitetu Stałego Rady Ministrów. Te uwagi zostały przekazane za pośrednictwem ministra klimatu. Dlatego rząd na dzisiejszym posiedzeniu zapoznał się z projektem, co do zasady, kierunkowo go przyjął, ale ostateczne, formalne potwierdzenie nastąpi w trybie obiegowym do piątku – powiedział Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Podkreślił, że "nie było żadnych wątpliwości", co do przedstawionych w obecnej wersji projektu założeniach.
– Wszyscy ministrowie poparli te rozwiązania. Pozostaje doprecyzowanie niektórych elementów i skierowanie projektu na posiedzenie Sejmu. Chciałbym, żeby był rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu parlamentu, bo oczekiwanie w tym zakresie jest już ogromne, prace trwały długo, konsultacji było bardzo wiele – zaznaczył wicepremier.
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie generalnej zasady 10H oraz ustalający minimalną odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych na poziomie 500 m, do konsultacji i uzgodnień trafił pod koniec września ub.r. Obecnie przyjęta minimalna odległość ustawowa wynosi 700 m.
W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzupełniło projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych m.in. o kwestie dotyczące modernizacji elektrowni wiatrowych (tzw. repowering), a także wprowadzenie wymogu odległości elektrowni wiatrowych od dróg krajowych oraz zakazu lokalizacji elektrowni wiatrowych w przestrzeniach powietrznych MCTR i MRT. Resort szacował, że w latach 2025-2028 modernizacji mogą zostać poddane turbiny wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 1,1 GW.
Czytaj też:
Lisicki: Niemcy zamknęły farmę wiatrową. Ziemkiewicz: A my otworzymy!
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl