Gotowy jest projekt zakładający możliwość dziedziczenia przez dzieci emerytury po rodzicach. W drugim kwartale roku propozycją ma się zająć rząd. Kogo obejmą nowe przepisy?
"Nowe, prawne rozwiązania, obejmą tylko konkretną grupę. Chodzi o dzieci wybitnych sportowców, którzy za życia pobierali tak zwaną emeryturę olimpijską, przysługującą za zdobycie w igrzyskach igrzysk złotego medalu" – opisuje portal Infor.pl. Obecnie Po śmierci medalistów olimpijskich, świadczenie wygasa. Po zmianach proponowanych przez ministerstwo sportu, dzieci zmarłych sportowców mogłyby świadczenie dziedziczyć i to w pełnej wysokości. "W związku z powyższym wydaje się zasadne wprowadzenie dalszej ochrony w postaci zabezpieczenia finansowego takich dzieci, które utraciły rodzica-sportowca wskutek śmierci" – napisano w uzasadnieniu przygotowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
"Emerytura olimpijska". Ile wynosi?
Od stycznia emerytura olimpijska wynosi 4967,95 zł brutto miesięcznie. Nie trzeba od niej płacić podatku dochodowego ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aktualnie świadczeniem jest objętych blisko sześciuset sportowców. Są to medaliści igrzysk olimpijskich, paraolimpijskich.
Na razie jeszcze nie wiadomo, czy świadczenie to byłoby przekazywane dzieciom automatycznie, czy też wymagałoby spełnienia dodatkowych warunków. Chodzi między innymi o kwestie niepełnoletności czy też określoną sytuację materialną. Poza tym, wprowadzenie nowych przepisów może znacząca wpłynąć na budżet państwa, oznacza też konkretne zmiany w sposobie finansowania systemu emerytalnego – czytamy.
Emerytura olimpijska to świadczenie, które Ministerstwo Sportu i Turystyki wypłaca od roku 2000 polskim medalistom igrzysk olimpijskich. Od 2006 roku otrzymują je także medaliści igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych.
Czytaj też:
Planujesz przejść na emeryturę? Warto wstrzymać się do czerwcaCzytaj też:
Ważne zmiany dla emerytów. Tych limitów nie można przekroczyć