Od 1978 r. ks. prał. Kazimierz Kaczor czynnie wspierał tworzące się organizacje rolników dające początek ruchu solidarnościowego na polskiej wsi. W Jego parafii w Haczowie odbywały się pierwsze zebrania organizacyjne i parafianie jako pierwsi protestowali przeciw wywłaszczeniom gospodarstw bieszczadzkich pod teren ośrodka rządowego w Arłamowie. To doprowadziło do strajków w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych i powstania „Solidarności” rolników 12 maja 1981 r.
W stanie wojennym ks. Kazimierz Kaczor ukrywał nielegalną drukarnię, pomagał represjonowanym, przechowywał fundusze „Solidarności”. Na niego i Kościół spadały represje. Jednocześnie uruchomił kształcenie rolników organizując Katolicki Uniwersytet Ludowy.
Ks. Kazimierz Kaczor zapisał się także w historii jako organizator akcji odzyskiwania kościołów i cerkwi zamienionych przez komunistyczne władze na magazyny. Uratował dla kultury wiele zabytkowych budowli. Drewniany kościół w Haczowie po remontach i konserwacji został w 2003 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO.
Za swoją działalność zapłacił wyrokiem 2 lat więzienia.
Kapituła uznała, że postać i działalność ks. prałata Kazimierza Kaczora winna być uhonorowana bowiem świadczy, przypomina i jest przykładem , że determinacja i wierność wyznawanym wartościom przynosi sukces nawet w trudnych czasach. Tak było gdy ks. Kazimierz Kaczor prowadził, wydawało się nierówna walkę, o prawa Kościoła, prywatnego rolnictwa, i niepodległości Polski.
Ustanowiona w 2004 r. przez Fundację „Solidarna Wieś” Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego przyznawana jest za zasługi dla rolnictwa i rozwoju cywilizacyjnego polskiej wsi i małych miast. Otrzymali ją dotąd: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski, ks. Bogusław Bijak, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, ks. bp Alojzy Orszulik, Roman Kluska, Josef Rottenaicher /Niemcy/, ks. abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. Stanisław Jaromi.
Wręczenie Nagrody będzie miało miejsce w lutym 2017 r. w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.