"Największy sukces w historii". Jan-Krzysztof Duda wygrywa Puchar Świata w szachach

"Największy sukces w historii". Jan-Krzysztof Duda wygrywa Puchar Świata w szachach

Jan-Krzysztof Duda
Jan-Krzysztof Duda Źródło:PAP / Jakub Kaczmarczyk
Jan Krzysztof Duda został pierwszym Polakiem w historii, który zdobył szachowy Puchar Świata. 23-letni zawodnik pokonał w finale Siergieja Karjakina.

Pochodzący z Wieliczki zawodnik pokonał Ukraińca startującego w barwach Rosji w dwóch partiach. W pierwszej padł remis po 14 ruchach. W drugiej Polak pokonał swojego rywala w 30 ruchach.

Triumf Dudy to największe osiągnięcie polskiego szachisty w powojennej historii tej dyscypliny w Polsce. W drodze do finału 23-letni arcymistrz pokonał m.in. Norwega Magnusa Carlsena, który mógł pochwalić się wspaniałym rekordem zwycięstw. W ciągu 2 lat, 2 miesięcy i 10 dni arcymistrz Norwegii wygrał 125 pojedynków z rzędu.

Gratulacje polskiemu zawodnikowi złożyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister kultury i sportu Piotr Gliński.

"Ogromne gratulacje dla Jana-Krzysztofa Dudy, który wygrał szachowy Puchar Świata! Polak pokonał Rosjanina Siergieja Karjakina. Jest to największe osiągnięcie w historii polskich powojennych szachów" – napisał premier.

twitter

"Gratulacje dla arcymistrza Jana-Krzysztofa Dudy - pierwszego polskiego triumfatora turnieju o Puchar Świata w szachach" – napisał minister na Twitterze.

twitter

"DUDA! To jest GOŚĆ! JAN KRZYSZTOF DUDA wygrał w Soczi szachowy turniej Pucharu Świata! W finale Polak „rozbił” Rosjanina - wicemistrza świata- Siergieja Karjakina!" – napisał z kolei Tomasz Zimoch, poseł Polski 2050 i były komentator sportowy.

twitter

"NIESAMOWITE - POLAK Jan Krzysztof Duda WYGRYWA Puchar Świata w SZACHACH, to pierwszy w historii polski triumfator tego turnieju. pamiętamy słowa Arthura Conan Doyle -„ To jest wyjątkowa gra” – gratuluje Krzysztof Kwiatkowski senator niezależny.

twitter

Arcymistrz z Polski

Jan-Krzysztof Duda w szachy gra od 5. roku życia. W niedługim czasie zaczął odnosić znaczące sukcesy na arenie krajowej oraz międzynarodowej. W 2005 roku zdobył w Kołobrzegu Puchar Polski juniorów do 8 lat. Na liście rankingowej FIDE zadebiutował 1 października 2006 roku. Pod koniec 2018 roku zdobył tytuł wicemistrza świata.

Polak udzielił niedawno wywiadu tygodnikowi "Do Rzeczy", w którym m.in. przekonywał, że szachy to "niekoniecznie gra dla nerdów".