Światowa premiera spektaklu muzycznego – oratorium „Requiem katyńskie” – będzie miała miejsce 12 kwietnia o godz. 20.00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.
– Świątynia jest wotum wdzięczności narodu za wolny kraj. Chcielibyśmy, by część najważniejszych wydarzeń kulturalnych łączących aspekt duchowy z patriotycznym, historycznym tutaj właśnie się odbywała. W Triduum Paschalnym warto też pamiętać o tych, którzy zginęli za naszą wolność. Oratorium„Requiem katyńskie” będzie okazją do refleksji nad zbrodnią katyńską, ale też naszą wolnością – mówi nam Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej.
Głównym organizatorem koncertu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.
– Ministerstwo uznało ideę zorganizowania takiego koncertu za bardzo piękny sposób upamiętnienia Polaków zamordowanych w Katyniu, więc włączyliśmy się w jego realizację – mówi nam Eliza Dzwonkiewicz, wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury. – To przedsięwzięcie, utrzymane na bardzo wysokim poziomie artystycznym, z jednej stony jest formą odroczonej żałoby narodowej, mocnym, przejmującym oddaniem hołdu polskiej inteligencji zamordowanej w Katyniu, z drugiej dla nas to pewna forma narodowego oczyszczenia – dodaje.
Nieprzypadkowe jest nie tylko miejsce niezwykłego koncertu, lecz także jego data. Na kwiecień przypada bowiem 10. rocznica awansowania polskich żołnierzy zamordowanych przez Sowietów w Katyniu strzałem w tył głowy. Sam spektakl zaś, składający się z 14 części śpiewanych w języku łacińskim, będzie łączył klasyczną formę requiem z nowoczesnymi technologiami, tak by w widowiskowy, przejmujący sposób dźwiękiem i obrazem przedstawić widzom ogrom ludobójczej zbrodni popełnionej przez Sowietów na Polakach.
.– Muzyka często odpowiada na grozę historii dziejów narodu – jako język uniwersalny przemawia do każdego. Nam zależy szczególnie mocno na dotarciu do ludzi młodych, dlatego w spektaklu będziemy operować nowoczesnymi środkami przekazu, tak by był to koncert przykuwający uwagę, atrakcyjny, ale też skłaniający do refleksji – podkreśla Przemysław Firek, prezes Instytutu Promocji Kultury Polskiej organizującego koncert. I opowiada, że w każdej z 14 części requiem muzyce będą towarzyszyć projekcje obrazów, związane z każdą z pokazywanych scen.
Do udziału w oratorium „Requiem katyńskie” zaangażowano 150 solistów, a także orkiestrę symfoniczną, chór chłopięcy i chór mieszany. Kompozytorem requiem jest Paweł Muzyka. Twórcy i organizatorzy koncertu mówią nam, że pomysł narodził się już cztery lata temu, ale ostateczne prace nad jego finalizacją zaczęły się przed dwoma laty.
– Mam nadzieję, że efekt końcowy będzie dla wszystkich oglądających requiem przejmujący, wzruszający, skłaniający do zadumy – mówi Przemysław Firek. A Piotr Gaweł dodaje, że jeśli tak się stanie, to będzie to oznaczać, że cel udało się zrealizować.
– Chcemy, by ten koncert był dojściem do refleksji, co zbrodnia katyńska oznaczała w polskiej historii, czym była dla naszego kraju i narodu. Jednak też, by był pewnym etapem, wstępem do zadumy i modlitwy za tych, którzy oddali życie, byśmy mogli być wolni, i wdzięczności za to, że jesteśmy dziś wolnym państwem – podkreśla Gaweł.
Wśród artystów, którzy wykonają oratorium „Requiem katyńskie”, są m.in. Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia z Krakowa, warszawski Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Dziecięcy przy Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Solistami w spektaklu będą m.in.: Elżbieta Towarnicka (sopran), Wanda Wiktoria Franek (alt), Tomasz Kuk (tenor), Przemysław Firek (bas), Beata Rybotycka (piosenka matki). Dyrygować będzie Sebastian Perłowski. Transmisja z koncertu na żywo w TVP Kultura oraz Radiu dla Ciebie, retransmisja 13 kwietnia w TVP1.