Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, według stanu na 11 marca: 50 proc. wszystkich stacji notuje wodę niską, 21 stacji ma przepływ poniżej SNQ, a dwie zlewnie objęto ostrzeżeniem przed suszą.
"W tym roku notujemy niewielką pokrywę śnieżną, wiosenne roztopy nie wpłyną na poprawę sytuacji hydrologicznej" – czytamy w komunikacie.
Jak podkreślają synoptycy, sumy opadów w ostatnich miesiącach są także niewielkie. "Od początku marca w wielu miejscach, zwłaszcza w zachodniej części kraju, nie notowaliśmy jeszcze żadnych opadów. Aktualny stan wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary wynosi tylko 58 cm, o tej porze roku powinien on wynosić około 100 cm" – podkreśla IMiGW.
Susza a granica. Zaskakująca korelacja
Warunki pogodowe mają również wpływ na stan zabezpieczeń na granicy z Białorusią.
– Wyschnięte bagna i rozlewiska, coraz płytsze rzeki powodują, że łatwiej w takich miejscach przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę – powiedział Radiu Zet szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
– Dlatego podpisałem rozporządzenie, które poszerzyło strefę buforową, żeby nie można było przez osuszone mokradła przechodzić – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.
Wzrasta liczba agresywnych zachowań migrantów
Tymczasem, jak informuje Straż Graniczna, wzrasta liczba prób nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. Częściej notowane są agresywne zachowania migrantów
Na portalu X Straż Graniczna opublikowała nagranie, na którym widać, jak funkcjonariusze odpierają próby nielegalnego przedostania się do Polski. W lutym odnotowano ich ponad 540, a w marcu już ponad 550.
"Dzięki zmodernizowanej barierze prawie wszystkie zostały udaremnione" – poinformowała Straż Graniczna.
Czytaj też:
Próba przerzutu Ukraińców do Polski. Chcieli uniknąć wojskaCzytaj też:
Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Podjęto nową decyzję