Siostra Łucja dos Santos zmarła 13 lutego 2005 r. w klasztorze świętej Teresy w Coimbrze, mając 98 lat. Była karmelitanką. W 2017 roku (100 lat po zakończeniu objawień fatimskich) oficjalnie zamknięto diecezjalną fazę procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji dos Santos. Do Watykanu spłynęło ponad 15 tys. świadectw i dokumentów o życiu siostry Łucji. W 2023 roku siostra Łucja została ogłoszona Służebnicą Bożą.
Decyzja dot. beatyfikacji siostry Łucji dos Santos
W tym roku powinna zapaść decyzja dotycząca możliwej beatyfikacji Służebnicy Bożej siostry Łucji dos Santos. Według wicepostulatorki procesu beatyfikacyjnego siostry Ângeli Coelho, taka informacja powinna pojawić się jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, a więc najpóźniej w kwietniu.
Siostra Coelho zaznaczyła, że portugalska wizjonerka z Fatimy "była zwyczajnym człowiekiem, takim, jak każdy z nas". – Oczekujemy na wieści i modlimy się – powiedziała w rozmowie z portugalskimi mediami siostra Coelho.
Pozostałych dwoje pastuszków – Franciszek i Hiacynta Marto – którzy byli świadkami objawień to kuzynostwo siostry Łucji. Dokładnie 13 maja 2017 roku (w setną rocznicę objawień w Fatimie) zostali kanonizowani przez papieża Franciszka. Ich beatyfikacji w 2000 roku przewodniczył papież Jan Paweł II.
Objawienia w Fatimie
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. i trwały do 13 października tego samego roku. Maryja przychodziła raz w miesiącu i ukazywała się trojgu dzieciom. Wzywała do modlitwy i nawrócenia. Matka Boża ujawniła również trzy tajemnice związane z przyszłością świata i Kościoła.
Objawienia maryjne poprzedziło ukazanie się Anioła Stróża Portugalii. Objawienia fatimskie uważane są za najbardziej doniosłe z prywatnych objawień w całej historii Kościoła katolickiego.
Czytaj też:
Trzecia tajemnica fatimska. Czy znamy ją w całości?Czytaj też:
Z dziejów objawień Maryjnych. Komu ukazała się Matka Boża?