Iga Świątek bez szans na dwukrotne mistrzostwo świata w tym roku. Przegrała z Kazaszką

Iga Świątek bez szans na dwukrotne mistrzostwo świata w tym roku. Przegrała z Kazaszką

Dodano:
Tenisistka Iga Świątek
Tenisistka Iga Świątek Źródło:PAP/EPA / Julien de Rosa
Polka nie podołała Jelenie Rybakinie z Kazachstanu w turnieju WTA. Świątek przegrała 2:6, 2:6.

21-latka z Raszyna nie obroniła zdobytego w zeszłym roku tytułu mistrzyni świata. Do tej pory dwukrotne mistrzostwo w tenisie kobiet wywalczyła jedynie czeszka Martina Navratilowa.

Rybakina od początku zdominowała Świątek

Iga Świątek miała niełatwe zadanie - Kazaszka od początku meczu kontrolowała grę, wyprowadzała mocne, celne uderzenia pod linię końcową, czym zmuszała Polkę do defensywy. Rybakina szybko uzyskała wynik 3:0, punktowała Świątek dokładnymi uderzeniami z głębi kortu. Polka z kolei, zdaniem komentatorów, nie zachowała spokoju i brakowało jej precyzji.

W pierwszej partii Polka przegrała 2:6. Taki wynik pozwalał mieć nadzieję na wygraną Świątek, jednak już pierwsze minuty drugiego seta pokazały, że mecz będzie dla Igi nie lada wyzwaniem. Rybakina szybko wywalczyła przewagę 0:4, a Świątek wygrała w tym okresie sześć z 24 rozegranych punktów. W następnej rozgrywce podwoiła wysiłki, w pewnym momencie pojawiła się nawet szansa na przełom, lecz ponownie uległa zawodniczce z Kazachstanu i pod koniec rozgrywki przegrywała 0:5.

W kolejnym gemie Iga Świątek obroniła dwie piłki meczowe i pierwszy raz w tym spotkaniu przełamała rywalkę. Przypływ energii u polskiej zawodniczki widzowie zauważyli dopiero pod koniec meczu, gdy Świątek nie miała już nic do stracenia. W następnym gemie, przy wyniku 2:5, Rybakina pokonała Polkę i zakończyła mecz w 76 minucie.

Kolejne zwycięstwo Rybakiny

W meczu Kazaszka posłała siedem asów, podczas gdy Polka – tylko jednego. Obie zawodniczki popełniły po dwa podwójne błędy serwisowe. Rybakina rozstrzygnęła na swoją korzyść ponad 80% akcji po pierwszym podaniu, Świątek – niewiele ponad 40%. Łącznie Polka wygrała 37 z 99 rozegranych punktów; nie obroniła żadnego z pięciu break pointów.

W tym sezonie to już trzecie zwycięstwo Rybakiny nad Igą Świątek. Wcześniej Kazaszka wygrała z polską zawodniczką w Dubaju i w Melbourne. Idze udało się wygrać z Rybakiną w 2021 w Ostrawie.

Świątek wspomina spotkanie z prezydentem. "Jak w amerykańskim filmie"

Źródło: RMF 24