Medytacja chrześcijańska, bp Andrzej Siemieniewski
Książka z serii „Pszenica i Kąkol”
Czy katolik może medytować? Bp Andrzej Siemieniewski odpowiada twierdząco; konfrontuje czytelnika ze współczesnymi tendencjami i udowadnia, że nie należy utożsamiać medytacji znanej z religii Wschodu z medytacją chrześcijańską. Stawia pytania o sens takiej modlitwy i pokazuje, że pozwala ona wejść na wyższy poziom relacji z Najwyższym. Medytacja chrześcijańska nie jest tylko wprowadzeniem się w stan wysokiej uwagi skierowanej na siebie samego. Jej celem jest dialog z żywym Bogiem; zanurzenie się w Jego słowie i otwarcie na osobową relację z Nim.
Całość składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera rozważania na temat medytacji z perspektywy Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła katolickiego, wkładu mnichów egipskich (Ojców Kościoła) w rozwój medytacji i kontemplacji. Biskup nie poprzestaje jednak na tych rozważaniach. Zgłębia temat, przypatrując się temu, czym obecnie jest dla przeciętnego człowieka medytacja. Druga część stanowi list do biskupów Kościoła katolickiego o niektórych aspektach medytacji chrześcijańskiej Orationis formas.
iPray t. 2. Okres zwykły I, George Boronat
Każda rozmowa, a nawet próba rozmowy z Bogiem to modlitwa… iPray jest propozycją, która może pomóc w (od)budowaniu tej wyjątkowej relacji. Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy z młodzieżą, zaproponował następującą formułę: najpierw fragment Ewangelii na każdy dzień roku liturgicznego, a następnie krótki komentarz.
Słowa Jezusa są niezmiennie aktualne i mądre, pomagają lepiej żyć. Można je odnieść m.in. do budowania relacji, akceptowania siebie takim, jakim się jest, dokonywania codziennych wyborów czy podejmowania trudnych decyzji.
Seria powstaje we współpracy z Fundacją Sternik-Poznań.
Krakowski klasztor dominikanów w czasie II Wojny Światowej, Katarzyna Matyja
Dominikanie są obecni na sakralnej mapie Krakowa od ośmiuset lat. Byli oni uczestnikami i naocznymi świadkami wielu ważnych wydarzeń historycznych oraz przemian, jakie dotykały nasz kraj. Książka Krakowski klasztor dominikanów w czasie II Wojny Światowej to pierwsze źródłowe opracowanie dziejów krakowskich dominikanów w latach okupacji niemieckiej ziem polskich (1939–1945). Przedstawiona problematyka dotycząca funkcjonowania i życia braci ma charakter wieloaspektowy oraz obejmuje szeroki wachlarz zagadnień. Czytelnik znajdzie w niej szereg nieznanych dotąd informacji o codziennym życiu zakonników w klasztorze Świętej Trójcy, ich kaznodziejstwie i w ogóle pracy duszpasterskiej.
Życie codzienne w klasztorze dominikanów w Brzegu, Krzysztof Kaczmarek
Książka Życie codzienne w klasztorze dominikanów w Brzegu opowiada o klasztorze św. Krzyża i jego dziejach: od okoliczności powstania w połowie XIV wieku, aż do likwidacji tego domu zakonnego w połowie XVI stulecia, w okresie Reformacji.
W publikacji znajdują się informacje o sprowadzeniu dominikanów do Brzegu, budowie i wyglądzie kościoła klasztornego, obiektach mieszkalnych konwentu i towarzyszących im zabudowaniach gospodarczych, mieszkańcach klasztoru (zakonnikach i pozostających na ich usługach świeckich mieszkańcach miasta) oraz gospodarczych podstawach ich egzystencji.