Według Bloomberga, jest blisko przełomu w sprawie umowy o minerałach ziem rzadkich. Ukraina ma być gotowa jeszcze w kwietniu podpisać ze Stanami Zjednoczonymi umowę w tej sprawie. Pierwsza wicepremier i minister gospodarki Julija Swiridenko udała się w tym celu do Waszyngtonu.
Agencja opisuje szczegóły projektu umowy. Zapisano tam, że Ukraina i USA będą starały się stworzyć warunki do "zwiększenia inwestycji w wydobycie kopalin, energetykę i związane z nimi technologie w Ukrainie". Jednocześnie Stany Zjednoczone uznają, że umowa nie może być sprzeczna z planami Kijowa dotyczącymi przystąpienia do UE. "Umowa wzmacnia strategiczne partnerstwo między stronami na rzecz długoterminowej odbudowy i modernizacji Ukrainy w odpowiedzi na zniszczenia na ogromną skalę spowodowane pełną inwazją Rosji" – czytamy w tekście dokumentu.
Źródło Bloomerga wskazuje, że nie są jeszcze sfinalizowane dwie umowy techniczne, mające określić zasady działania wspólnego funduszu. Jednak umowa w sprawie minerałów ziem rzadkich może zostać podpisana w środę 30 kwietnia.
Dobre tempo prac nad zawarciem umowy o minerałach
Według rzecznika ukraińskiego MSZ, kwietniowa runda negocjacji w Waszyngtonie była "konstruktywna i pozytywna”, a obie strony dokonały "dobrych, właściwych posunięć naprzód, które przybliżają do zawarcia tego porozumienia". Jak powiedział Gieorgij Tychyj, prace nad umową dotyczącą surowców mineralnych trwają niemal każdego dnia.
– Zespoły ukraiński i amerykański wymieniają się wiadomościami dosłownie każdego dnia, czyli nadal udoskonalają ten dokument. Uważamy, że prace te postępują w dobrym tempie. W umowie jest zarówno część czysto inwestycyjno-finansowa, jak i polityczna. Jesteśmy zainteresowani, aby nasza współpraca zaczęła się na podstawie dokumentu i aby nadal nad nim pracować. Chcemy osiągnąć wzajemnie akceptowalną i wzajemnie korzystną współpracę tak szybko, jak to możliwe – powiedział rzecznik.
Tychyj potwierdził w oddzielnym komunikacie, że strony zamierzają przygotować się do podpisania memorandum między Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi.
– I jest wola, aby iść naprzód. Może się to wydarzyć wystarczająco szybko. Na to liczymy – powiedział.
Czytaj też:
Chiny zwalniają amerykańskie towary z ceł. Robią to potajemnieCzytaj też:
Trump uważa, że Putin nie zajmie całej Ukrainy. Prezydent USA podał zaskakujący powód
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl