Jaki rozmiar powinien mieć materac dla dziecka?
Na początku warto zastanowić się nad rozmiarem materaca. Musimy pamiętać, że dziecko może rosnąć nawet do 20. roku życia! Dlatego tak ważne jest myślenie nie tylko o tym, co teraz, ale również patrzenie w przyszłość. Standardowe materace dla dzieci od pierwszego dnia życia mają zazwyczaj wymiary: 60x120 lub 70x140. Należy jednak pamiętać, że w przyszłości może okazać się to zdecydowanie za mało – zwłaszcza pod względem długości. Kiedy nadchodzi czas zmian łóżeczka na łóżko, warto znać zasady doboru rozmiaru do wzrostu i wagi użytkownika. Pamiętajmy przy tym, że wiek dziecka to bardzo ważny czynnik, który pomoże nam wybrać odpowiedni produkt. Etap, w którym człowiek najwięcej rośnie, przypada zazwyczaj na okres między 8 a 13 rokiem życia. W tym momencie powinniśmy zdecydować się na dłuższy materac niż wyżej wspomniane wymiary.
Eksperci zalecają, aby długość materaca odpowiadała naszemu wzrostowi i dodatkowym 20 cm. W ten sposób ograniczymy ryzyko wystawania nóg dziecka poza krawędź łóżka. Materace dla dzieciw ofercie młodzieżowej Hilding mają długość: 180, 190 lub 200 cm. Drugim ważnym parametrem jest szerokość materaca. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę również fakt, że waga dziecka będzie się zmieniała. Eksperci informują, że optymalna szerokość materaca pojedynczego wynosi 70 cm. Dzięki temu dziecko będzie mogło zmieniać swoje ułożenie bez obaw przed upadkiem. W ofercie Hilding znajdziemy materace o szerokości: 80, 90, 100, 120, 140, a nawet 160 cm!
Materac twardy czy miękki dla dziecka?
Jeżeli nasze dziecko wyrosło już z materaca dla niemowląt, powinniśmy pamiętać, że twardość nowego produktu powinna być dopasowana do wagi użytkownika. Według ekspertów materac o twardości H1 będzie dobrym rozwiązaniem dla osób ważących do 60 kg – w tym również małych dzieci. Produkt oznaczony symbolem H2 sprawdzi się w przypadku użytkowników o wadze od 50 do 80 kg. Jeżeli waga przekracza 80 kg, ale nie jest większa niż 100 kg, wówczas można się skłonić ku twardości H3. Warto jednak pamiętać, że jest to również dobre rozwiązanie dla osób lżejszych, które preferują twarde podłoże. Jeżeli użytkownik waży więcej niż 100 kg, powinniśmy pomyśleć o materacach oznaczonych symbolem H4.
Warto również pomyśleć o zabraniu dziecka do sklepu z materacami, aby samodzielnie mogło przetestować, czy dana twardość mu odpowiada. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem łóżka z materacem, sprawdź artykuł: Jakie łóżko z materacem wybrać? Wskazówki wyboru łóżka sypialnianego z materacem.
Jakie wypełnienie powinien mieć materac dla dziecka?
Ważną kwestią jest również wypełnienie materaca. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wkładów. Wśród najpopularniejszych znajdują się: sprężynowe i piankowe. Dzięki udoskonaleniu tradycyjnych sprężyn bonelowych możemy zyskać doskonałą sprężystość oraz elastyczność podłoża. Każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszonce. W ten sposób możliwa jest indywidualna reakcja każdej z nich na ruchy użytkownika. Im większa gęstość sprężyn, tym wzrasta liczba niezależnych punktów podparcia. Drugim z popularnych rodzajów wkładu jest pianka. Hilding posiada w swojej ofercie materace wysokoelastyczne, lateksowe oraz termoelastyczne. Pierwsze z wymienionych gwarantują sprężystość, elastyczność oraz bardzo dobrą wentylację. Drugie będą idealnym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ mają właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Natomiast materace termoelastyczne dopasowują się idealnie do kształtu ciała pod wpływem temperatury i wagi użytkownika. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także: Czym jest materac termoelastyczny? Zalety materacy z pianki visco/memory.
“Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych”.