"Niestety, koronawirus dopadł również mnie" - napisał polityk na Twitterze.
Równocześnie podkreślił, że czuje się dobrze i będzie wykonywał swoje obowiązki podczas okresu izolacji. "Uważajmy na siebie i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa" - zaapelował Błaszczak.
"Prędzej czy później wszyscy się zakazimy"
Prędzej czy później wszyscy możemy zostać zainfekowani wariantem Omikron – mówił w środę dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt.
Z przeprowadzonych w tym tygodniu badań Innowacyjnego Centrum Medycznego IGC PAN wynika, że wariant Omikron jest obecnie głównym wariantem w Wielkopolsce, odpowiada za 97 proc. przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w regionie.
W przekazanym PAP komunikacie IGC PAN podał, że obserwowany w Polsce od końca 2021 r. wariant charakteryzuje się wybitną zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania się. Podjęte przez Innowacyjne Centrum Medyczne IGC PAN monitorowanie udziału wariantu Omikron wśród próbek pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 również potwierdza tę prawidłowość.
Omikronem zakazi się każdy?
Jak powiedział PAP prof. Witt, szybkość, z jaką rozprzestrzenia się wariant Omikron, stanowi istotne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej.
– Łatwość przenoszenia się, charakterystyczna dla wariantu Omikron, zapewne spowoduje, że prawie wszyscy albo wręcz wszyscy, zostaniemy nim prędzej czy później zainfekowani. Większość przejdzie tę infekcję niezauważalnie, ale przewidywana znaczna liczebność osób zainfekowanych jest tu największym zagrożeniem. Tak potężne obciążenie może być bardzo niebezpieczne dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, który może się załamać – powiedział.
Prof. Witt zaznaczył, że sytuacji nie będzie w stanie poprawić "mnożenie łóżek covidowych" w szpitalach. Przypomniał też, że choroba COVID-19, nawet mimo lekkiego przebiegu, może mieć poważne następstwa.
Najwięcej nowych zakażeń od początku pandemii
W środę badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik w pandemii. Zmarło 276 osób z COVID-19 – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii wykryto w Polsce ponad 4,6 mln zakażeń, zmarło ponad 104,3 tys. osób.
MZ podało też, że w szpitalach przebywa 14 018 pacjentów z COVID-19, w tym 1147 chorych podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 30 212 łóżek i 2713 respiratorów.
Czytaj też:
Sposobem na powrót do normalności – powrót do normalności. Anglia zniosła restrykcjeCzytaj też:
Dania znosi restrykcje. COVID-19 ze statusem sezonowej grypy