Do Rady Najwyższej wpłynął projekt uchwały o "określeniu reżimu politycznego istniejącego w Federacji Rosyjskiej jako raszyzm i potępieniu jego ideologicznych podstaw i praktyk społecznych jako totalitarnych i mizantropijnych".
Wśród autorów projektu są parlamentarzyści z rządzącej partii Sługa Narodu, więc dokument ma duże szanse na przyjęcie – zwracają uwagę ukraińskie media.
"Rasistowski" reżim Putina
W uzasadnieniu projektu napisano, że "brutalna, niesprowokowana wojna Federacji Rosyjskiej z Ukrainą obnażyła całemu światu prawdziwą istotę reżimu politycznego Władimira Putina, jako neoimperialnej, totalitarnej dyktatury, naśladującej najgorsze praktyki z przeszłości i ucieleśniającej idee faszyzmu i narodowego socjalizmu we współczesnej wersji rosyjskiego faszyzmu (rasizmu)".
"Rada Najwyższa potępia rasistowski reżim Władimira Putina i wzywa społeczność międzynarodową do przyłączenia się do uznania obecnego reżimu politycznego Federacji Rosyjskiej za zbrodniczy" – czytamy w dokumencie.
Projekt uchwały został już przekazany do rozpatrzenia przez komisję parlamentarną. Po przyjęciu tekst ma zostać przesłany ONZ, Parlamentowi Europejskiemu, Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy, OBWE, Zgromadzeniu Parlamentarnemu NATO oraz rządom i parlamentom państw obcych.
Raszyzm. Co oznacza to słowo?
Rosyjski faszyzm to ideologia polityczna i praktyka społeczna rządzącego reżimu Federacji Rosyjskiej w XXI wieku. Jest to również termin używany na Ukrainie w celu określenia obecnego rosyjskiego reżimu politycznego i zwolenników rosyjskiej agresji militarnej.
Według ukraińskiego historyka Kyryło Hałuszki, rosyjski faszyzm ma również głębokie korzenie w historii Rosji, w szczególności w historii Moskwy, Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego. Raszyzm, zdaniem Hałuszki, był najbardziej widoczny za rządów Władimira Putina w ciągu ostatnich 20 lat.
Rosyjski politolog Andriej Piontkowski przekonuje, że ideologia rosyjskiego faszyzmu jest pod wieloma względami podobna do niemieckiego faszyzmu (nazizmu). Z kolei Stanisław Biełkowski uważa, że rosyjski faszyzm jest przebrany za antyfaszyzm, ale ma faszystowskie oblicze.
Nieoficjalnym symbolem raszyzmu, powszechnie używanym zarówno przez rosyjskie siły zbrojne, jak i prowojennych Rosjan na całym świecie, stała się litera "Z".
Czytaj też:
"Raszyzm" czy po prostu neosowietyzm? Co leży u źródeł rosyjskiej agresji?