Postanowiono, że Komitet amerykańskiego episkopatu ds. nauki wiary rozpocznie proces aktualizacji części swoich dyrektyw etycznych i religijnych dla katolickiej służby zdrowia, tak aby odzwierciedlić marcową notę doktrynalną, w której podkreślono, że "katolicka służba zdrowia nie może wykonywać interwencji, zarówno chirurgicznych, jak i chemicznych, które mają na celu przekształcenie cech płciowych ludzkiego ciała w cechy płci przeciwnej lub uczestniczyć w opracowywaniu takich procedur".
Wspomniane wytyczne mają na celu ugruntowanie etycznych standardów postępowania opartych na nauczaniu Kościoła i zapewnienie autorytatywnych wskazówek dot. związanych z tym kwestii moralnych.
Wytyczne komisji doktrynalnej USA
Przewodniczący Komisji Nauki Wiary biskup Daniel Flores zauważył, że część reguł dot. relacji specjalista – pacjent nie była zmieniana od 1994 r. – W tamtym czasie nie przewidywano, że konieczne może być uwzględnienie konkretnych wskazówek dot. radykalnych modyfikacji ludzkiego ciała, takich jak szeroko zalecane obecnie w praktyce leczenie osób cierpiących na dysforię płciową – powiedział bp Flores.
Komisja doktrynalna planuje włączyć wytyczne do marcowej noty doktrynalnej "Wytyczne etyczne i moralne" po szeroko zakrojonych konsultacjach z biskupami, teologami moralnymi, etykami medycznymi, lekarzami i innymi osobami zainteresowanymi w dziedzinie katolickiej opieki zdrowotnej. Po tych konsultacjach projekt zostanie "poddany przeglądowi, dyskusji i ostatecznie głosowaniu całego episkopatu". Wniosek o rewizję został przyjęty jednogłośnie po dyskusji na sali, w której kilku biskupów zachęcało do jasności w tej kwestii, podejścia duszpasterskiego i potrzeby konsultacji z różnymi ekspertami.
Marcowe oświadczenie podkreśliło, że "poszukiwanie rozwiązań problemów ludzkiego cierpienia musi być kontynuowane, ale powinno być ukierunkowane na rozwiązania, które naprawdę promują rozwój osoby ludzkiej w jej integralności cielesnej. W miarę opracowywania nowych metod leczenia, one również powinny być oceniane zgodnie ze zdrowymi zasadami moralnymi opartymi na dobru osoby ludzkiej jako podmiotu posiadającego własną integralność".
Amerykańscy biskupi dyskutowali także na temat troski o osoby niepełnosprawne i planowanej aktualizacji instrukcji duszpasterskiej episkopatu w sprawie osób niepełnosprawnych.
Czytaj też:
USA: Poważny spadek liczby praktykującychCzytaj też:
USA: Katolicy przeciwko bluźnierstwom organizacji LGBT