Rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się wyjątkowo nie 1 września, bo ten wypada w piątek, a 4 września.
– W ciągu ostatnich siedmiu lat wynagrodzenia najmniej zarabiających nauczycieli wzrosły o 76 proc., a najlepiej zarabiających – o 47 proc. Rząd przekazał samorządom 13,7 mld złotych na inwestycje oświatowe. Podczas gdy nasi poprzednicy przekazali 2,9 mld złotych. To czterokrotny wzrost – powiedział w czwartek w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Czarnek: Mamy rok z rekordem
Polityk Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na narrację części opozycji nt. problemów finansowych polskich szkół. – Jest tak, jak z każdym innym tematem. Według opozycji, czereśnie są po 200 złotych, chleba nie ma, pszenica nie obrodziła, a w ogóle w każdym domu nędza. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie – stwierdził Czarnek.
Zdaniem ministra, społeczeństwo widzi, że "to są jedne z najlepszych dni w historii państwa polskiego", także w szkolnictwie. – Mamy rok z rekordowym zwiększeniem subwencji oświatowej. W tym roku, w roku wojennym, w roku bardzo trudnym budżetowo, to wzrost o ponad 11 mld złotych – zauważył.
Szef resortu edukacji i nauki zaznaczył również, że rok szkolny 2023/2024 będzie "rokiem absolutnie wyjątkowych inwestycji".
Darmowe laptopy dla uczniów
14 lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Działanie będzie realizowane od roku szkolnego 2023/2024.
Urząd obsługujący ministra ds. informatyzacji co roku będzie dokonywał zakupu centralnego na podstawie danych liczbowych przekazanych przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania. Następnie laptopy będą trafiały do organów prowadzących szkoły, które będą przekazywały na własność sprzęt rodzicom uczniów klas czwartych szkół podstawowych. Laptopy uzyskane w ramach ustawy nie będą mogły ulec zbyciu przez okres pięciu lat.
Czytaj też:
Rzymkowski: Szkoła powinna być neutralna światopoglądowoCzytaj też:
Badanie: Ile Polacy wydadzą na wyprawkę szkolną?