Podpisana przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL) oraz Nowej Lewicy umowa koalicyjna zakłada m.in. pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej "odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa, naruszanie konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności".
Przedstawiciele większości sejmowej zapowiadają m.in. możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej i postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Skup obligacji przez NBP. Jest komunikat
W najnowszym komunikacie Narodowy Bank Polski przedstawił wyjaśnienia do stawianych w przestrzeni publicznej zarzutów w sprawie skupowania obligacji w trakcie pandemii koronawirusa. Skup obligacji przez polski bank centralny to jeden z powodów, dla których – zdaniem polityków opozycji – prezes NBP powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.
"W kontekście ostatnich informacji, pragniemy wyjaśnić, że wszystkie decyzje podejmowane przez NBP były i są zgodne z obowiązującym prawem. Narodowy Bank Polski, jako instytucja zaufania publicznego odpowiedzialna za kształtowanie polityki pieniężnej i stabilności finansowej, stoi na stanowisku, że bezpodstawne są wszelkie zarzuty kierowane pod adresem prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego. Podważanie wiarygodności banku centralnego niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji" – możemy przeczytać.
Polski bank centralny wskazał, że Narodowy Bank Polski, w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, nie skupował obligacji na rynku pierwotnym. Tym samym skup papierów wartościowych przez NBP był zgodny z przepisami Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jak i z przepisami ustawy o NBP, co znalazło również odzwierciedlenie w zapisach przyjętych przez Radę Polityki Pieniężnej Założeń polityki pieniężnej na rok 2020 (Instrumenty polityki pieniężnej w 2020 r.).
"W reakcji na wybuch kryzysu pandemicznego – w warunkach silnych zaburzeń na rynkach finansowych, nadzwyczajnej niepewności i najgłębszej od kilkudziesięciu lat globalnej recesji – skup aktywów prowadziło około 40 banków centralnych, w tym większość banków centralnych z Europy Środkowo-Wschodniej. Głównymi celami stosowania skupu aktywów przez wiele banków centralnych po wybuchu pandemii było przeciwdziałanie zaburzeniom na rynkach finansowych oraz – zwłaszcza w gospodarkach, w których krótkoterminowe stopy procentowe zostały obniżone w pobliże zera – luzowanie warunków finansowania w gospodarce" – napisał w komunikacie Narodowy Bank Polski.
Czytaj też:
Kuźmiuk: Prezes NBP działał właściwieCzytaj też:
Trybunał Stanu dla polityków PiS? Smoliński: Chcą igrzysk, bo nie mają programu