O sprawie poinformował wicepremier i minister aktywów państwowym Jacek Sasin.
@UOKiKgovPL wydał zgodę na utworzenie spółki @Grupa_PGE i @ZEPAKSA. Będzie ona reprezentować stronę polską we współpracy z partnerem koreańskim. To kolejny sukces na drodze do powstania elektrowni jądrowej w Pątnowie. Gratuluję zarządom i pracownikom zaangażowanych spółek" – napisał polityk na Twiiterze.
Współpraca z Koreańczykami
Na początku marca Polska Grupa Energetyczna zawarła z ZE PAK porozumienie wstępne dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej do projektu budowy elektrowni jądrowej na bazie koreańskiej technologii APR1400.
"W celu podjęcia bezpośredniej współpracy w sprawie projektu budowy elektrowni jądrowej na bazie koreańskiej technologii APR1400, strony zamierzają utworzyć wspólnie spółkę celową w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Koninie, która następnie nabędzie lub obejmie akcje w spółce mającej za zadanie realizację projektu budowy Elektrowni Jądrowej z potencjalnym udziałem partnera technologicznego" - czytamy w jednobrzmiących komunikatach obu spółek.
Porozumienie zawiera podsumowanie podstawowych warunków współpracy stron w zakresie wspólnego przedsięwzięcia mającego na celu udział w realizacji inwestycji dotyczącej budowy elektrowni jądrowej, w tym określenie zasad ładu korporacyjnego i działalności spółki celowej oraz ograniczeń w zbywaniu akcji spółki celowej. Strony będą posiadać równą liczbę akcji w spółce celowej, a reguły korporacyjne będą oparte na zasadzie współkontroli, podano także.
W październiku 2022 r. PGE i ZE PAK zawarły Korea Hydro & Nuclear Power Co. (KHNP) list intencyjny dotyczący współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie.
Czytaj też:
Gigantyczne koszty budowy elektrowni jądrowej. Sasin podał liczbyCzytaj też:
Sasin: Program jądrowy wygeneruje 40 tys. miejsc pracy