– W 2022 roku VTB Group stanęła w obliczu bezprecedensowych trudności i wyzwań. (…) Staliśmy się pierwszym celem maksymalnie możliwych sankcji, co doprowadziło do znacznych strat – powiedział dyrektor finansowy VTB, Dmitrij Pianow.
Duży bank Rosji ze znaczącą stratą
Prezes Andrej Kostin doprecyzował, że przyczyną kłopotów banku są zachodnie sankcje wobec rosyjskiego sektora finansowego. VTB, silnie wystawiony na rynki międzynarodowe i posiadający ponad 20 proc. portfela kredytowego w walutach obcych, został szczególnie mocno dotknięty w początkowej fazie wojny na Ukrainie, kiedy to został wykluczony z międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT.
Jak podaje amerykańska agencja Reuters, wyniki banku opublikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości po raz pierwszy od ponad roku, rzeczywiście ujawniają ogromne straty na operacjach walutowych i metalach szlachetnych, a także ogromne rezerwy.
VTB liczy na odbicie
Władze VTB oznajmiły jednocześnie, że spodziewają się odbicia i osiągnięcia rekordowych zysków w 2023 roku. Na początku roku VTB wykupił jeden z konkurencyjnych banków.
Warto w tym kontekście przypomnieć o trudnościach wielu banków na świecie i to w krajach, które nie są objęte żadnymi sankcjami. Nie można zatem wykluczyć, że komunikat kierujący uwagę na sankcje to próba ukrycia kłopotów finansowych pochodzących z innych źródeł.
Bank VTB (Wniesztorgbank) to rosyjski bank komercyjny z siedzibą w Petersburgu. Do niedawna był jedną z wiodących instytucji finansowych Rosji, a jego głównym akcjonariuszem jest rząd. W 2011 roku została częściowo sprywatyzowana i sprzedano 10 proc. akcji.
W kwietniu 2022 r. Rada Unii Europejskiej nałożyła na bank sankcje za wspieranie rządu Federacji Rosyjskiej. VTB zarządza aktywami o wartości prawie 14,53 mld dolarów i ustępuje tylko Sberbankowi.
Czytaj też:
Putin: Rozwiązanie tego problemu jest kluczowym zadaniem dla państwaCzytaj też:
Sankcje na rosyjską ropę. Japonia wyłamała się z pułapu cenowego