Prezydent USA Donald Trump podpisał zapowiadane rozporządzenie wykonawcze wprowadzające wzajemne cła na szereg krajów na całym świecie.
Już w piątek Trump poinformował, że odbył bardzo owocną rozmowę z To Lamem, Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu. Z relacji amerykańskiego prezydenta, którą podzielił się na Truth Social wynika, że strona wietnamska miała zaoferować zniesienie ceł na amerykańskie produkty.
"Wietnam chce obniżyć swoje cła do zera, jeśli uda mu się osiągnąć porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi. Podziękowałem mu w imieniu naszego kraju i wyraziłem nadzieję na kolejne spotkanie w niedalekiej przyszłości" – oznajmił Trump.
Stawki celne wobec Wietnamu zostały przewidziane na aż 46 proc.
Władze Wietnamu szybko dogadają się z Trumpem?
Nałożenie wysokich ceł na Wietnam było jedną z największych niespodzianek w środowych ogłoszeniach celnych Trumpa. Wynika to z faktu, że Wietnam, obok Chin, jest węzłowym ośrodkiem taniej produkcji przemysłowej, w tym tekstyliów, elektroniki i półprzewodników – to tam wytwarzana jest m.in. duża część telefonów Samsunga. Jednocześnie jednak kraj ten stanowi dla Chin furtkę pozwalającą omijać cła i sankcje.
Jeszcze przed ogłoszeniem ceł władze Wietnamu intensywnie zabiegały o porozumienie z nową administracją waszyngtońską. W poniedziałek obniżyły taryfy na szereg amerykańskich towarów – od LNG, przez samochody, po produkty rolne. Mimo tych ustępstw decyzja Trumpa pozostała niezmienna. Ogłoszone cła – wbrew zasadzie wzajemności – nie były uzależnione od poziomu barier celnych w danym kraju, lecz od jego bilansu handlowego z USA.
Cła USA
Amerykańskie cła zaczną obowiązywać od 9 kwietnia, a wszystkie kraje zaczną płacić minimalną stawkę bazową od 5 kwietnia.
Podstawowa stawka celna na przesyłki towarów do USA wyniesie 10 proc., ale w przypadku wielu państw będzie ona wyższa.
Cła na towary z Chin wyniosą 34 proc., z krajów UE – 20 proc., ze Szwajcarii – 31 proc., z Wielkiej Brytanii – 10 proc., z Izraela – 17 proc. i z Kazachstanu – 27 proc. Najwyższe cła obowiązują we wspomnianym Wietnamie (46 proc.), Kambodży (49 proc.) i Laosie (48 proc.).
Czytaj też:
Chiny odpowiadają na cła Trumpa. Mocny cios PekinuCzytaj też:
Trzaskowski: Będziemy po partnersku tłumaczyć to Amerykanom