W dobie "wielkiego terroru" (Wielkiej Czystki w latach 30 XX w.) Polacy byli jedynym narodem przeznaczonym przez Sowietów w całości do wyniszczenia, bez względu na przynależność klasową. Podczas "operacji polskiej" NKWD w latach 1937-1938 wymordowano ponad 111.000 Polaków, którzy mieszkali na terytorium Związku Sowieckiego (na dawnych ziemiach I Rzeczpospolitej, pozostałych za kordonem ryskim), a ponad 28.000 zesłano do łagrów.
Należy pamiętać także o mordach i zsyłkach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej i świadczyły o szczególnej nienawiści Sowietów do Polaków. Aresztowania i potajemne zbiorowe egzekucje oficerów, nauczycieli, lekarzy, policjantów, profesorów i reprezentantów wszystkich innych grup społecznych przedwojennej Polski, wraz z wywózkami do syberyjskich łagrów całych rodzin, od starców po niemowlęta, zapisały się krwawymi zgłoskami na kartach historii.
Pragnąc przywołać pamięć tych faktów z Polskiej historii, Reduta Dobrego Imienia przygotowała kilka wydarzeń upamiętniających agresję Związku Sowieckiego na Polskę.
Program
17 września, o godz. 15.00 w Galerii Kordegarda odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Jeśli zapomnę o nich…”.
– To multimedialna wystawa, która ukazuje skalę sowieckiego ludobójstwa dokonanego na Polakach w latach 1937-56. Chcemy, aby pamięć o zamordowanych na terenach rosyjskich była wciąż żywa. Katyń, Charków, Miednoje… Wielu z nas straciło tam bliskich. Chcemy, aby historia pokazana w obrazach stała się punktem wyjścia do pogłębionej refleksji nad zbrodniami dokonanymi na Polakach - powiedział Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Organizatorzy przygotowali także grę miejską. Drużyny wystartują z ul. Chłodnej i będą przemierzać uliczki warszawskiej Woli rozwiązując zadania dotyczące naszej historii i kultury Warszawy lat 30 XX w. Na wszystkich uczestników czkają drobne upominki, najlepsze zespoły otrzymają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem [email protected] aż do wyczerpania limitu miejsc.
Na zakończenie dnia RDI zaprasza na koncert zespołu Contra Mundum, który poprowadzi nas przez meandry historii w rockowym stylu. Teksty utworów są zaczerpnięte z polskiej poezji, poezji żołnierskiej czasu wojny oraz z pieśni podziemia antykomunistycznego. Wnikliwi słuchacze wyłapią utwory m.in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Cypriana Kamila Norwida. Muzycy wydali dotychczas dwie płyty: Cześć i Chwała Bohaterom oraz W wierszu i boju. 1914 - 1949. Koncert rozpocznie się o godz. 17.00, przed Galerią Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15). Wstęp wolny.
Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Partnerem koncertu i wystawy jest Narodowe Centrum Kultury. Partnerem gry miejskiej i koncertu jest Polska Grupa Energetyczna.
Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.
77. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę. RDI organizuje grę miejską
Dodano: / Zmieniono:
17 września 1939 roku wojska sowieckie, realizując postanowienia traktatu Ribbentrop-Mołotow, wkroczyły na terytorium Polski… Aby upamiętnić te chwile i oddać cześć poległym, Reduta Dobrego Imienia przygotowała grę miejską i wystawę. Zaprasza także na koncert zespołu Contra Mundum.