Jak czytamy na stronie Radia Watykańskiego, dokument końcowy Synodu Biskupów podejmuje takie tematy jak: misja, inkulturacja, ekologia integralna, obrona ludów tubylczych, obrządek amazoński, rola kobiet i nowe posługi przede wszystkim na terenach, gdzie jest trudny dostęp do Eucharystii. Dokumeny przyjęto na zakończenie synodu, w sobotę popołudniu.
Grzech ekologiczny i rola kobiet w Kościele
Dokument wyznacza nowe drogi, dla Kościoła w Amazonii i ekologii integralnej – podaje Radio Watykańskie. Analizują kwestię ewangelizacji ludzi mieszkających w Amazonii, duchowni proponują, aby zgromadzenia zakonne na całym świecie utworzyły co najmniej jedną wysuniętą placówkę misyjną, w którymkolwiek z państw leżących w tym regionie Ameryki Południowej.
W dokumencie pojawił się też m.in zapis o utworzeniu kościelnych ośrodków badawczych, które zajmą się studiowaniem tradycji, języków, wierzeń i aspiracji ludów tubylczych. Duchowni analizując również kwestię tzw. grzechu ekologicznego, piszą o potrzebie łączenia troski o ubogich z ekologią i międzynarodowej odpowiedzialności za przyszłość przyrody w Amazonii.
Podnosząc kwestię roli kobiet w kościele, dokument postuluje ich równouprawnienie w dopuszczaniu do posług niezwiązanych z kapłaństwem. Duchowni opowiedzieli się w tej kwestii za rewizją nauczania św. Pawła VI na temat posług lektora i akolity.
Możliwość wyświęcania żonatych stałych diakonów?
Najwięcej emocji wzbudza jednak ostatni rozdział dokumentu końcowego, w którym ojcowie synodalni piszą o nowych drogach "nawrócenia synodalnego". Duchowni apelują o przezwyciężenie klerykalizmu i postulują większe zaangażowanie świeckich w posługi.
„Synod wyraża też troskę o rozwój amazońskiego życia konsekrowanego w oparciu o miejscowe powołania. Zaleca się również umocnienie istniejącego już diakonatu stałego mężczyzn, większą troskę o formację zarówno diakonów, jak i kapłanów, również z uwzględnieniem elementów ekologii i miejscowej kultury" – podaje Radio Watykańskie.
"Biskupi w sposób jednoznaczny doceniają znaczenie celibatu i zalecają gorącą modlitwę o liczne powołania. Mając jednak na względzie potrzeby wspólnot pozbawionych posługi sakramentalnej, synod wnioskuje o ustalenie kryteriów i dyspozycji, na podstawie których można by udzielać święceń kapłańskich diakonom stałym, którzy posługiwaliby w najodleglejszych regionach Amazonii. Dokument precyzuje, że zdaniem niektórych uczestników synodu kwestia ta powinna być omawiana na szczeblu Kościoła powszechnego, a nie na synodzie regionalnym”– czytamy dalej.
Czytaj też:
Kiedy należy krytykować papieża. Lisicki cytuje świętego