W czwartek późnym wieczorem na stronach Sejmu zamieszczony został obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze przygotowany przez posłów PiS. Projekt ma już numer druku sejmowego. PiS rozszerza przesłanki odpowiedzialności dyscyplinarnej opisane w art. 107 ustawy o ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja wprowadza również m.in. możliwość złożenia sędziego, który podważa KRS czy prerogatyw prezydenta oraz dokonuje zmian w procedurze wyboru I Prezesa SN. Nakłada też na sędziów obowiązek poinformowania, do jakich partii należeli, w jakich stowarzyszeniach działają oraz jakim nickiem się posługują w portalach społecznościowych.
Założenia ustawy bardzie nie spodobały się liderowi PO. "Wprowadzana pod osłoną nocy w rocznicę stanu wojennego ustawa specjalna łamiąca kręgosłupy sędziom to hańba"– napisał na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. "Każdy sędzia, który założy mundur PiS, będzie potępiony i rozliczony" – zapewnił polityk.
– Nikt w PiS mundur nie nosi. Słowa Schetyny przypominają mi niedawne wypowiedzi Neumanna, że "dopóki ktoś jest w PO, będziemy go bronić" – w ten sposób wpis szefa PO skomentował na antenie Polskiego Radia 24 szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Poseł był gościem Antoniego Trzmiela.
– Nie pozwolimy, aby w sądownictwie zapanowała anarchia. A patrząc na poczynania niektórych sędziów, sądownictwo zaczyna zmierzać właśnie w tym kierunku – powiedział Sobolewski. Polityk stwierdził: – Opozycja, ulica i zagranica. Mijają cztery lata, a ja mam déjà vu. W Polsce zaczyna obowiązywać sędziokracja. Na to nie będzie zgody.
Zdaniem Krzysztofa Sobolewskiego problem jest głęboki. – Mamy sądy rodem z ustrojów autorytarnych. Mamy przemoc sądów, które w obronie przywilejów elit nie wahają się łamać prawa. Wystarczy spojrzeć na dzisiejszy wyrok ws. pana Jana Śpiewaka – mówił gość PR24.
PiS wskazuje, że proponowane zmiany mają powstrzymać chaos prawny wywoływany, zdaniem partii rządzącej, przez część sędziów. PiS tłumaczy, że jedynym organem uprawnionym do oceniania konstytucyjności organów takich jak Krajowa Rada Sądownictwa jest Trybunał Konstytucyjny. Politycy powołują się na jego orzecznictwo, a także na orzecznictwo niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego.