List ws. Sprawiedliwości i Otwartej Debaty opublikowano w „Harper's Magazine” 7 lipca br.; cała treść listu przetłumaczona na język polski znajduje się na poniżej.
„Nasze instytucje kultury stoją wobec wyzwania. Potężne protesty na rzecz sprawiedliwości rasowej i społecznej prowadzą do żądań reformy policji, do której już dawno powinno dojść” – tłumaczą autorzy listu.
„Dochodzą do tego wezwania do zaprowadzenia większej równości oraz otwartości w naszym społeczeństwie – nie tylko w szkolnictwie wyższym, dziennikarstwie, filantropii i w sztuce. Efektem tego niezbędnego rozrachunku jest jednak nowy katalog postaw moralnych i politycznych recept, które osłabiają ramy naszego dialogu społecznego, a także osłabiają tolerowanie różnic na rzecz ideologicznego konformizmu. O ile wspieramy te pierwsze zmiany, to wyrażamy nasz sprzeciw wobec tych drugich” – czytamy dalej.
Jak tłumaczą sygnatariusze „wolna wymiana informacji i idei, krwiobieg liberalnego społeczeństwa, każdego dnia jest coraz bardziej ograniczana”.
„Spodziewaliśmy się tego ze strony radykalnej prawicy, ale cenzura rozlewa się również po naszej stronie: nietolerowanie innych opinii, moda na zapędzanie przeciwników w kozi róg, ostracyzm, a także tendencja do tego, by ze ślepą moralną wyższością rozwiązywać skomplikowane problemy. Doceniamy wartość żywej, momentami nawet ostrej walki z mową nienawiści i dezinformacją, ale obecnie zbyt często słychać wezwania do szybkiego i zdecydowanego ukarania tych, którzy w opinii pewnych osób przekraczają dopuszczalne granice debaty” – przyznają autorzy apelu.
„Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że liderzy opinii publicznej, w duchu zarządzania kryzysowego, wymierzają pochopne i bardzo surowe kary, zamiast wprowadzić przemyślane reformy. Redaktorzy są wyrzucani z pracy za publikowanie kontrowersyjnych artykułów; książki są wycofywane za rzekomą nieautentyczność; dziennikarzom zabrania się pisać na pewne tematy, profesorowie są obejmowani dochodzeniami za cytowanie dzieł literackich na swoich zajęciach, badacze są wyrzucani za rozpowszechnianie recenzowanej pracy naukowej, a szefowie instytucji są zwalniani za popełnienie zwyczajnych błędów” – opisują dalej sygnatariusze listu.
List ws. Sprawiedliwości i Otwartej Debaty
(Ukazał się 7 lipca 2020 roku na stronie internetowej Harper’s Magazine)
Nasze instytucje kultury stoją wobec wyzwania. Potężne protesty na rzecz sprawiedliwości rasowej i społecznej prowadzą do żądań reformy policji, do której już dawno powinno dojść. Dochodzą do tego wezwania do zaprowadzenia większej równości oraz otwartości w naszym społeczeństwie – nie tylko w szkolnictwie wyższym, dziennikarstwie, filantropii i w sztuce. Efektem tego niezbędnego rozrachunku jest jednak nowy katalog postaw moralnych i politycznych recept, które osłabiają ramy naszego dialogu społecznego, a także osłabiają tolerowanie różnic na rzecz ideologicznego konformizmu. O ile wspieramy te pierwsze zmiany, to wyrażamy nasz sprzeciw wobec tych drugich. Nieliberalne siły nabierają wiatru w żagle na całym świecie i mają dziś potężnego sojusznika w osobie Donalda Trumpa, który jest prawdziwym zagrożeniem dla demokracji. Jednak nie można pozwolić na to, by opór zamienił się w swego rodzaju dogmat czy przymus, co prawicowi demagodzy już wykorzystują. Zbudowanie w pełni demokratycznego społeczeństwa jest możliwe tylko, jeżeli będziemy potępiali nietolerancyjny klimat, który widać już wszędzie.
Wolna wymiana informacji i idei, krwiobieg liberalnego społeczeństwa, każdego dnia jest coraz bardziej ograniczana. Spodziewaliśmy się tego ze strony radykalnej prawicy, ale cenzura rozlewa się również po naszej stronie: nietolerowanie innych opinii, moda na zapędzanie przeciwników w kozi róg, ostracyzm, a także tendencja do tego, by ze ślepą moralną wyższością rozwiązywać skomplikowane problemy. Doceniamy wartość żywej, momentami nawet ostrej walki z mową nienawiści i dezinformacją, ale obecnie zbyt często słychać wezwania do szybkiego i zdecydowanego ukarania tych, którzy w opinii pewnych osób przekraczają dopuszczalne granice debaty. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że liderzy opinii publicznej, w duchu zarządzania kryzysowego, wymierzają pochopne i bardzo surowe kary, zamiast wprowadzić przemyślane reformy. Redaktorzy są wyrzucani z pracy za publikowanie kontrowersyjnych artykułów; książki są wycofywane za rzekomą nieautentyczność; dziennikarzom zabrania się pisać na pewne tematy, profesorowie są obejmowani dochodzeniami za cytowanie dzieł literackich na swoich zajęciach, badacze są wyrzucani za rozpowszechnianie recenzowanej pracy naukowej, a szefowie instytucji są zwalniani za popełnienie zwyczajnych błędów. Jakkolwiek by nie brzmiały argumenty wiążące się z każdą z tych spraw, efektem jest to, że coraz bardziej postępuje zawężanie granic tego, co można powiedzieć bez strachu przed karą. Już ponosimy tego cenę w postaci widocznej niechęci do ponoszenia ryzyka wśród pisarzy, artystów i dziennikarzy. Wszyscy oni boją się utraty źródła utrzymania, jeżeli wyłamią się z konsensusu lub nie będą wykazywali wystarczającej gorliwości w utrzymywaniu konsensusu.
Ta niezdrowa atmosfera w końcu odbije się na tym, jak poradzimy sobie z najważniejszymi wyzwaniami naszych czasów. Ograniczanie debaty, czy to przez represyjny rząd czy nietolerancyjne społeczeństwo, niechybnie uderza w tych, którzy nie dysponują władzą i odbiera ludziom możliwość uczestniczenia w demokracji. Najlepszym sposobem na pokonanie złych idei jest prześwietlanie ich, argumentowanie, a nie uciszanie ich czy ignorowanie. Nie zgadzamy się na fałszywy wybór pomiędzy sprawiedliwością a wolnością. Te wartości nie są w stanie istnieć bez siebie nawzajem. Jako pisarze i publicyści potrzebujemy kultury, która pozostawia nam miejsce na eksperymentowanie, ryzykowanie, a nawet popełnianie błędów. Musimy zachować możliwość spierania się w dobrej wierze bez strachu przed poważnymi konsekwencjami zawodowymi. Jeżeli my sami nie będziemy bronili fundamentu naszej pracy zawodowej, to nie powinniśmy się łudzić, że społeczeństwo lub państwo obroni go za nas.
Elliot Ackerman
Saladin Ambar
Martin Amis
Anne Applebaum
Marie Arana
Margaret Atwood
John Banville
Mia Bay
Louis Begley
Roger Berkowitz
Paul Berman
Sheri Berman
Reginald Dwayne Betts
Neil Blair
David W. Blight
Jennifer Finney Boylan
David Bromwich
David Brooks
Ian Buruma,
Lea Carpenter
Noam Chomsky
Nicholas A. Christakis
Roger Cohen
Ambassador Frances D. Cook
Drucilla Cornell
Kamel Daoud
Meghan Daum
Gerald Early
Jeffrey Eugenides
Dexter Filkins
Federico Finchelstein
Caitlin Flanagan
Richard T. Ford
Kmele Foster
David Frum
Francis Fukuyama
Atul Gawande
Todd Gitlin
Kim Ghattas
Malcolm Gladwell
Michelle Goldberg
Rebecca Goldstein
Anthony Grafton
David Greenberg
Linda Greenhouse
Rinne B. Groff
Sarah Haider,
Jonathan Haidt
Roya Hakakian
Shadi Hamid
Jeet Heer
Katie Herzog
Susannah Heschel
Adam Hochschild
Arlie Russell Hochschild
Eva Hoffman
Coleman Hughes
Hussein Ibish
Michael Ignatieff
Zaid Jilani
Bill T. Jones
Wendy Kaminer
Matthew Karp
Garry Kasparov
Daniel Kehlmann
Randall Kennedy
Khaled Khalifa
Parag Khanna
Laura Kipnis
Frances Kissling
Enrique Krauze
Anthony Kronman
Joy Ladin
Nicholas Lemann
Mark Lilla
Susie Linfield
Damon Linker
Dahlia Lithwick
Steven Lukes
John R. MacArthur
Susan Madrak
Phoebe Maltz Bovy
Greil Marcus
Wynton Marsalis
Kati Marton
Debra Mashek
Deirdre McCloskey
John McWhorter
Uday Mehta
Andrew Moravcsik
Yascha Mounk
Samuel Moyn
Meera Nanda
Cary Nelson
Olivia Nuzzi
Mark Oppenheimer
Dael Orlandersmith
George Packer
Nell Irvin Painter
Greg Pardlo
Orlando Patterson
Steven Pinker
Letty Cottin Pogrebin
Katha Pollitt
Claire Bond Potter
Taufiq Rahim
Zia Haider Rahman
Jennifer Ratner-Rosenhagen
Jonathan Rauch
Neil Roberts
Melvin Rogers
Kat Rosenfield
Loretta J. Ross
J.K. Rowling
Salman Rushdie
Karim Sadjadpour
Daryl Michael Scott
Diana Senechal
Jennifer Senior
Judith Shulevitz
Jesse Singal
Anne-Marie Slaughter
Andrew Solomon
Deborah Solomon
Allison Stanger
Paul Starr
Wendell Steavenson
Gloria Steinem
Nadine Strossen
Ronald S. Sullivan Jr.
Kian Tajbakhsh
Zephyr Teachout
Cynthia Tucker
Adaner Usmani
Chloe Valdary
Helen Vendler
Judy B. Walzer
Michael Walzer
Eric K. Washington
Caroline Weber
Randi Weingarten
Bari Weiss
Sean Wilentz
Garry Wills
Thomas Chatterton Williams
Robert F. Worth
Molly Worthen
Matthew Yglesias
Emily Yoffe
Cathy Young
Fareed Zakaria