Chodzi o tzw. ustawę antyprzemocową przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przyznaje ona funkcjonariuszom policji i Żandarmerii Wojskowej uprawnienia do wydawania wobec sprawcy nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i zakazu zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.
Co najważniejsze, taki nakaz lub zakaz ma natychmiastową skuteczność, a stosować można je również łącznie. Obowiązuje przez 14 dni, ale na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. Za niezastosowanie się do wydanego zakazu lub nakazu grozi nałożenie grzywny, kara aresztu bądź ograniczenie wolności.
Koniec gehenny
Sygnały o tym, że przepisy są skuteczne, napływają z różnych części kraju. W Lęborku (woj. pomorskie) podczas nocnej interwencji policjanci zatrzymali 22-latka, który stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec swojej partnerki. Mężczyzna otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Podobna sytuacja miała miejsce w Jastrzębiu-Zdroju (woj. śląskie), gdzie pijany 77-latek – z wyrokiem sądowym za znęcanie się psychiczne oraz fizyczne i z warunkowym zawieszeniem kary – znieważał swoją żonę i dopuszczał się rękoczynów. Po kolejnym incydencie dzielnicowy udał się do mieszkania i wręczył mężczyźnie nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia.
Z kolei w Chorzowie (woj. śląskie) mundurowi interweniowali w sprawie 42-latka, który swoim zachowaniem stwarzał zagrożenie dla zdrowia i życia swojej żony. Policjanci wręczyli mężczyźnie 14-dniowy zakaz zbliżania się do lokalu mieszkalnego i jego najbliższego otoczenia.
Poczucie sprawiedliwości
W okresie obowiązywania zakazu funkcjonariusze są zobowiązani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy zakaz nie są naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie musi się odbyć następnego dnia po wydaniu zakazu.
Dzięki nowelizacji przepisów ofiara nie musi już nagle opuszczać swojego miejsca zamieszkania, ale to sprawca zostaje z niego usunięty. I to natychmiast, już podczas interwencji policji. Nowe prawo zapewnia ofiarom nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz także poczucie sprawiedliwości.
Prawnicy są zgodni co do tego, że ustawa jest dobrym początkiem, zapewniającym lepszą ochronę ofiarom przemocy domowej.