W niedzielę w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy. Jak podkreśla warszawski Ratusz, tegoroczne wydarzenie nawiązywało nie tylko do obchodzonej 1 sierpnia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale również do toczącej się wojny w Ukrainie.
W trakcie sesji wręczono medale i dyplomy z tytułem Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. Wyróżnienie to oznacza wyraz najwyższego uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.
W tym roku tytułem tym uhonorowano byłą prezydent stolicy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz mera Kijowa Witalija Kliczko.
Władimir Kliczko odebrał wyróżnienie dla brata
W imieniu Witalija Kliczki tytuł Honorowego Obywatela odebrał jego brat Władimir.
Witalij Kliczko podziękował za przyznaniu mu wyróżnienia oraz wsparcie Polaków dla Ukraińców za pośrednictwem łączenia wideo.
– Dziękuję za przyznanie tytułu Honorowego Obywatela waszego wspaniałego miasta. To dla mnie wielki zaszczyt, ale także uznanie bohaterskiej postawy wszystkich kijowian i odwagi całego narodu ukraińskiego, który odpiera najazd rosyjskich barbarzyńców – mówił mer Kijowa.
– Ukraińcy nie poddali i nie poddadzą się nigdy. Walczymy o naszą wolność, o prawo życia w wolnym i demokratycznym kraju, ale bronimy też demokracji, stabilności i bezpieczeństwa całej Europy – podkreślił dalej Kliczko.
Rozmowa z Wandą Traczyk-Stawską
Po uroczystości reprezentujący mera Kijowa Władimir Kliczko rozmawiał z obecną na stali uczestniczkom Powstania Warszawskiego Wandą Traczyk-Stawską.
– Jest Pani moim idolem – zwrócił się do Traczyk-Stawskiej Kliczko, dziękując kobiecie za jej dokonania. – Dziękuje, jestem tylko zwykłym żołnierzem – odpowiedziała uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Czytaj też:
Absurdalny wpis Grodzkiego. "Uczestnicy MN powinni uczyć się od pani Wandy"Czytaj też:
Trzaskowski chce zakazu Marszu Niepodległości. Powstańcy odpowiadają: Powinien się odbyć