Szkodliwość dymu papierosowego została już potwierdzona wieloma badaniami naukowymi. Jednak to zespół badawczy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk przeprowadził, jako pierwszy na świecie, nowatorskie badania porównujące jak substancje powstające podczas spalania tytoniu (ok. 8000C – konwencjonalny papieros) oraz podgrzewania tytoniu (do 3500C – THS2.2) wpływają na funkcjonowanie mitochondriów w ludzkich komórkach nabłonka oskrzeli.
Dym ze spalanego tytoniu zawiera wiele toksycznych związków, które mogą gromadzić się w mitochondriach i zakłócać funkcję oddychania mitochondrialnego, a nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów może powodować uszkodzenia komórek oraz prowadzić do wielu chorób. Mitochondria są bowiem uważane za generatory energii dla komórek i pełnią kluczową funkcję dla zdrowego funkcjonowania organizmu.
– Badania wykazały, że ograniczenie szkodliwych bądź potencjalnie szkodliwych substancji dzięki podgrzewaniu, zamiast spalaniu tytoniu, jest zachęcającym podejściem do zmniejszenia stresu mitochondrialnego w komórce związanego z paleniem wyrobów tytoniowych” – komentuje autorka badania, prof. Joanna Szczepanowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
Jak dodaje prof. Szczepanowska, szkodliwość wyrobów tytoniowych jest oczywista, ale temat ograniczania szkodliwości wyrobów tytoniowych jest bardzo poważnie traktowany na świecie. –Wyniki wielu badań w tym obszarze są obiecujące, także tych przeprowadzanych w Polsce – dodaje prezes PAN.Innowacyjna technologia IQOS podgrzewa tytoń bez spalania go, wytwarzając aerozol zawierający nikotynę, który ma średnio 90% mniej szkodliwych substancji – poza nikotyną – niż dym papierosowy.
System Podgrzewania Tytoniu (THS2.2 – nazwa handlowa IQOS), który elektronicznie podgrzewa tytoń w temperaturze znacznie niższej od temperatury spalania, powoduje powstanie aerozolu zawierającego nikotynę oraz mieszaninę związków o znacząco niższej zawartości substancji toksycznych w porównaniu do dymu papierosowego powstałego wskutek spalania tytoniu. IQOS nie wytwarza dymu ani popiołu, lecz aerozol, który ma o wiele mniej intensywny zapach niż dym z tradycyjnych papierosów. Jego stworzenie to rezultat ponad dziesięcioletnich badań w zakresie potencjalnie mniej szkodliwych produktów alternatywnych dla papierosów.