W niedzielę 18 maja w Polsce odbywa się pierwsza tura wyborów prezydenckich. O 9:00 Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła na pierwszej tego dnia konferencji prasowej.
Naruszenia ciszy wyborczej
– Początek głosowania odbył się bez incydentów – przekazał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. – Głosowanie za granicą odbywa się również między godz. 7 a 21, ale czasu miejscowego – przypomniał.
– W czasie ciszy wyborczej, czyli od wczoraj do północy zaistniały trzy przestępstwa, wykroczeń określonych w Kodeksie wykroczeń odnotowano 63 przypadki, a określonych w Kodeksie wyborczym 56 – wskazał Marciniak.
Przewodniczący przekazał, że większość z nich dotyczyła złamania ciszy wyborczej w internecie.
Przewodniczący PKW odniósł się do głosów, że karty są sfałszowane, ze względu na ścięty górny róg. – W Tarnowie głosujący mieli nawet zawiadomić o sprawie policję – relacjonował. Jak wyjaśnił, jest to element ułatwiający dla osób niewidomych i nie należy się tym niepokoić.
– Są też jakieś nie do końca potwierdzone informacje na temat udziału członków komisji w stanie wskazującym na spożycie alkoholu – powiedział Marciniak. Jak przekazał, jeden z nich uciekł, gdy miał być doprowadzony na badanie na komisariacie, drugi natomiast miał dopuszczalną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
O 13:30 PKW poda frekwencję na godzinę 12:00.
Wybory prezydenckie 2025. Trwa głosowanie
W Polsce lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7:00. Obywatele mogą oddać swój głos do 21:00. PKW podała, że jeśli o 21.00 przed lokalem lub w jego wnętrzu nadal znajdują się osoby chcące oddać głos, przewodniczący komisji może zdecydować o przedłużeniu głosowania. Najważniejszą rzeczą, jaką należy ze sobą zabrać, jest ważny dokument ze zdjęciem. Dzięki temu komisja odnajdzie nas w spisie wyborców i dopuści do głosowania. Można też wziąć ze sobą długopis. Na kartach wyborczych jest 13 nazwisk. Wieczorem poznamy pierwsze wyniki exit poll. Tymczasem zakończyło się już głosowanie Polonii w USA.
Wieczorem zapraszamy na specjalną relację na kanał YouTube "Do Rzeczy".
Agitacja zabroniona
O północy z piątku na sobotę rozpoczęła się w Polsce cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich.
Cisza wyborcza oznacza zakaz agitowania na rzecz kandydatów startujących w wyborach. Zabronione jest wywieszanie plakatów, roznoszenie ulotek, organizowanie spotkań związanych z wyborami. Naruszenie przepisów w tym zakresie grozi grzywną od 50 zł do 5 tys. zł. Cisza wyborcza naturalnie obowiązuje również w internecie.
Czytaj też:
Nieprawidłowości podczas wyborów? Uruchomiono infolinie