Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o likwidacji Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przedłożony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ocenione zostały one w nim jako nieefektywne. "Bilans kosztów i korzyści, które związane są z działalnością tych instytucji jest wyraźnie ujemny" – napisano w projekcie ustawy.
Akademia Kopernikańska została utworzona 1 września 2022 roku. Zdaniem rządu jej zadania w dużej części powielają zadania jednostek, które działały już wcześniej na rzecz systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Dotyczy to m.in. działalności związanej z polityką stypendialno-grantową. "Polityki tego typu są już realizowane przez inne instytucje, takie jak Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej" – napisano w uzasadnieniu.
Z kolei Szkoła Główna Mikołaja Kopernika została utworzona 1 marca 2023 roku, ale – jak stwierdzono – do końca 2024 roku nie prowadziła kształcenia na studiach. Nie utworzyła także żadnego kierunku studiów, ani nie uczyła studentów. "Oznacza to, że nie realizowała podstawowego zadania uczelni" – czytamy w uzasadnieniu projektu. Rząd Donalda Tuska zarzucił obu placówkom utrzymywanie bardzo wysokich, na tle innych jednostek, wynagrodzeń kadry Akademii o przeciętnej wysokości ponad 17 tysięcy złotych. "Te wynagrodzenia nie gwarantują sprawności działania uczelni" – oświadczono.
PiS-owska kuźnia kadr?
Już kilka miesięcy temu podobne zarzuty pojawiły się w artykule zamieszczonym w "Gazecie Wyborczej". Na stronie internetowej wyborcza.biz.pl opublikowano wówczas artykuł uderzający w instytucję. Autor zamieścił w nim opinię jej byłego studenta Karola Halickiego, który stwierdził, że placówka nie była "normalną uczelnią", a "PiS-owską kuźnią kadr".
SGMK to publiczna uczelnia utworzona na podstawie ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o Akademii Kopernikańskiej. Swoją siedzibę ma w Warszawie. Integruje działalność kolegiów działających w pięciu miastach: Kolegium Astronomii i Nauk Przyrodniczych w Toruniu, Kolegium Nauk Medycznych w Olsztynie, Kolegium Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Warszawie, Kolegium Filozofii i Teologii w Krakowie oraz Kolegium Nauk Prawnych w Lublinie.
Czytaj też:
Laureat Nagrody Nobla, prof. Paul Krugman w Szkole Głównej Mikołaja KopernikaCzytaj też:
Nowe kierunki studiów SGMK. Już wkrótce rekrutacjaCzytaj też:
Czarnek na inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika