Dr Barbara Audycka wskazuje na łamach gazety że zaledwie 2,5 proc. spośród nowo wybudowanych lokali jest dostępne dla osób o średnich i niskich dochodach.
Do tej pory w ramach programu Mieszkanie Plus oddano kilkaset mieszkań. I choć rząd zapewnia, że będzie kolejnych 100 tys. lokali, według "Rzeczpospolitej" zapowiedzi te nie mają szans na realizację.
Dziennik przypomina, że mieszkania z rządowego programu miały się charakteryzować niskim czynszem. Jak jednak podkreśla "Rz", spółka BGK Nieruchomości, będąca odpowiedzialna za pilotaż programu, działa na zasadach komercyjnych, a jej inwestycje nie są objęte regulacją czynszu.
Autorka artykułu twierdzi, że niewiele zmienia w tej sprawie ustawa zapewniająca pomoc państwa w ponoszeniu kosztów najmu, ponieważ dodatek jest niewielki i dotyczy bardzo niskiego kryterium dochodowego. Co więcej, ma być po trzech latach jeszcze zmniejszany.
To jednak nie wszystkie komplikacje. Zdaniem dr Barbary Audyckiej wprowadzenie najmu instytucjonalnego zmniejszyło ochronę lokatorów. Jak wskazuje autorka artykułu, teraz mogą być oni wyrzuceni z mieszkania w ciągu dwóch tygodni bez nakazu eksmisji i bez lokalu tymczasowego.
Czytaj też:
100 tysięcy mieszkań rocznie w programie Mieszkanie Plus? "To naprawdę zmieni relacje gospodarcze i społeczne"Czytaj też:
Program Mieszkanie plus: Podpisano ważną umowę inwestycyjną